Flowers in the bouquet are; Avalanche white roses, Larkspur, Wax flower, Antirrhinum, Viburnum opulus, Alstroemeria and Ammi visnaga

Nawet jeśli nie słyszałaś nigdy nazwy flizelina, bardzo możliwe, że miałaś z nią kiedyś do czynienia. To niezwykle delikatna tkanina wyróżniająca się walorami zarówno estetycznymi, jak i użytkowymi, które sprawiają, że jest chętnie stosowana przez specjalistów z wielu branż. Dowiedz się, czym tak naprawdę jest flizelina, a także do czego możesz ją wykorzystać.

Czym jest flizelina i jakie są jej właściwości?

Flizelina jest włókniną, która powstaje w procesie termicznego łączenia bądź klejenia włókien syntetycznych, takich jak polipropylen czy polieterosulfon. Znana jest także pod nazwami fizelina, wigofil, wigolen oraz agrowłóknina. Niezależnie od nazwy zawsze chodzi o ten sam materiał. Flizelina jest bardzo delikatna, a jednocześnie charakteryzuje się wytrzymałością na rozciąganie i ścieranie. Jest również całkiem elastyczna. Dostępna jest w szerokiej gamie kolorystycznej.

Flizelina dekoracyjna dla florystów i nie tylko

Flizelina znajduje szerokie zastosowanie we florystyce. Jest to tak zwana flizelina dekoracyjna. Używa się jej przede wszystkim do komponowania bukietów z kwiatów ciętych, aby podkreślić ich barwę oraz utrzymać kompozycję w pożądanej formie, ale można ją także wykorzystać do ozdabiania roślin doniczkowych. Ponadto fantastycznie sprawdza się przy pakowaniu prezentów, do tworzenia girland i papierowych pomponów czy jako bieżnik na stole. Zastanawiasz się, gdzie zaopatrzyć się we flizelinę dekoracyjną? Szeroki jej wybór oferuje internetowy Sklep Plastyczny 24. Jego asortyment obejmuje flizelinę w rolkach o długości 9 metrów w wielu najpopularniejszych kolorach. Została ona wyprodukowana z grubych włókien papierowych, dzięki czemu jest wyjątkowo odporna na przerwanie.

Gdzie jeszcze wykorzystywana jest flizelina?

Poszczególne rodzaje flizeliny znajdują zastosowanie w bardzo różnych branżach. Flizelina krawiecka wykorzystywana jest do usztywniania i modelowania kształtu niektórych fragmentów garderoby, takich jak płaszcze czy żakiety, aby nie marszczyły się i nie rozciągały tam, gdzie nie powinny. Służy także do stabilizacji materiału podczas haftowania, co ułatwia wykonanie prostych haftów. Flizelinę krawiecką można znaleźć także we wkładach do poduszek i kołder, ekologicznych torbach na zakupy czy poszewkach damskich torebek.

Kolejną branżą, w której używa się flizeliny, jest przemysł tapicerski. Stosuje się ją jako materiał do podbicia mebli, na przykład tyłu kanapy. Może również pełnić funkcję warstwy antypoślizgowej pomiędzy tkaniną a gąbką. Ponadto wykorzystuje się ją jako tkaninę obiciową przy produkcji materaców oraz kieszeni pokrywających sprężyny mebli. Jest miękka, nie strzępi się oraz swobodnie przepuszcza powietrze. Ma właściwości ognioodporne, dzięki czemu w kontakcie z ogniem topi się zamiast się palić. Można ją bez problemu ciąć, szyć i formować.

Flizelinę wykorzystuje się również w:

  • branży budowlanej – jako wzmocnienie powierzchni ścian i sufitów;
  • branży medycznej – do produkcji sprzętu ochronnego dla personelu medycznego;
  • rolnictwie – można za jej pomocą ściółkować podłoże, co zapobiega wzrostowi chwastów.