Folia stretch maszynowa to niezbędny element, który znajduje zastosowanie w niemal każdym przedsiębiorstwie i zakładzie pracy. Ten materiał pakunkowy pełni bardzo ważną funkcję – jego zadaniem jest zabezpieczenie i stabilizacja ładunku. Jak jednak wybrać najlepszy rodzaj folii? Która sprawdzi się w Twojej firmie? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule!

Czym jest folia stretch i jakie są jej właściwości?

Ten szczególny rodzaj folii jest materiałem, który ze względu na swoje właściwości może być używany na wiele sposobów. Wykonana jest z polipropylenu i to właśnie jemu zawdzięcza swoją elastyczność i termoplastyczność. Mimo rozciągliwości jest bardzo wytrzymała, dlatego sprawdza się podczas pakowania wielkogabarytowych przesyłek – również tych o niestandardowych wymiarach.

Folia stretch maszynowa to materiał, dzięki któremu możesz szczelnie owinąć przedmioty o nierównomiernej strukturze. Jest to szczególnie ważne w przypadku transportu żywności lub elementów, które muszą być właściwie zabezpieczone przed wilgocią, nasłonecznieniem czy innymi niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi.

Jak sama nazwa wskazuje, ten rodzaj folii obsługiwany jest przez maszynę. Istnieją także produkty przeznaczone do pakowania ręcznego, które jednak różnią się wagą i rozmiarem rolki. Folia przeznaczona do pakowania maszynowego wyróżnia się sporym ciężarem, wynoszącym ok. 15-19 kg, dlatego niemożliwe byłoby jej użytkowanie w sposób manualny.

Folia stretch maszynowa – na jakie kwestie zwrócić uwagę podczas jej wyboru?

Wbrew pozorom wybór najlepszej folii do pakowania nie jest łatwym zadaniem. Poszczególne warianty różnią się między sobą wagą, grubością, przeznaczeniem, a także kolorystyką. Wszystkie te parametry mają duże znaczenie, dlatego warto je wziąć pod uwagę podczas zakupu produktu.

Kolor folii stretch ma duże znaczenie nie ze względu na walory estetyczne, lecz na jej użyteczność. W sklepach znajdziesz różne warianty kolorystyczne, które z powodzeniem dopasujesz do przeznaczenia folii:

biała – stosowana jest najczęściej w rolnictwie,

transparentna – sprawdzi się do pakowania tych produktów, które muszą być dobrze widoczne m.in. do żywności,

czarna – służy głównie do ochrony towarów wielkogabarytowych. Zabezpiecza je przed niekorzystnymi czynnikami, a także przed kradzieżą, gdyż uniemożliwia wgląd w jej zawartość.

Zanim więc dokonasz ostatecznego wyboru, upewnij się, że wybrany przez Ciebie wariant całkowicie spełnia wszystkie wymagania i oczekiwania.