Gruntowne remonty wymagają wyposażenia ułatwiającego pracę poprzez obniżenie wkładu czasowego niezbędnego do realizacji zadań. Mowa o elektronarzędziach, wśród których znajduje się żyrafa do gipsu. W jaki sposób działa tego typu sprzęt i jak wybrać właściwy model?
Jak działa żyrafa do gipsu?
Żyrafa do gipsu to narzędzie do wyrównywania powierzchni wykończonych gładzią gipsową. Zwłaszcza tych, które są na tyle duże, że ręczne przygotowywanie płaszczyzny pod malowanie pochłonęłoby mnóstwo czasu. Sprawdza się podczas uzupełniania ubytków ścianach, a nawet szlifowania spoin podczas układania płyt gipsowo-kartonowych.
Jej użycie pozwala sięgać aż do sufitu bez konieczności korzystania z drabiny. To za sprawą wysięgnika teleskopowego, na którym umieszczona jest szlifierka przeznaczona do szlifowania na sucho.
Obsługa urządzenia nie jest szczególnie trudną czynnością. Sprzęt wystarczy uruchomić po dostawieniu do ściany lub sufitu i wcześniejszym nałożeniu papieru ściernego na tarczę obrotową. Całość zasila natomiast napęd elektryczny. Co więcej, jeśli urządzenie posiada taką możliwość, można do niego podłączyć odkurzacz przemysłowy, który pomaga w bieżącej likwidacji pyłów zagrażających zdrowiu.
Jak wybrać odpowiednią żyrafę do gipsu?
Aby żyrafa do gipsu w jak największym stopniu ułatwiała wygładzanie m.in. ścian, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Przede wszystkim mowa o mocy sprzętu. Przyjęło się, iż do wydajnej pracy w zupełności wystarcza model wykorzystujący energię działania na poziomie 600 W.
Duże znaczenie ma także wielkość stopy, czyli tarczy obrotowej. Im większa, tym lepiej, wszak pokryjesz pokaźniejsze fragmenty powierzchni. Przyłoży się to na optymalizację czasu pracy. Pamiętaj też o komforcie obsługi żyrafy do gipsu, na który wpływa lekkość urządzenia. Postaw więc na sprzęt o nieznacznej wadze. Z reguły wynosi ona 4 kilogramy. Sprawdź również, na jaką długość można regulować wysięgnik.