Kombajny, ciągniki, ładowarki, jak i również inne maszyny rolnicze, napędzane są za pomocą silników spalinowych. Aby funkcjonowały na najwyższych obrotach, wymagają właściwego smarowania oraz separacji zanieczyszczeń. Odpowiadają za to filtry silnikowe. Jak należy z nimi postępować, gdy na skutek wyeksploatowania konieczna będzie ich wymiana?
Dlaczego filtry silnikowe są tak ważne?
Filtry silnikowe to jedne z wielu podstawowych komponentów, które mają znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania maszyn rolniczych. Niezależnie czy mowa o użytkowaniu kombajnu bądź ciągnika – kompleksowy przegląd pojazdów musi uwzględniać dokładną kontrolę elementów filtracyjnych. A w razie jakichkolwiek nieprawidłowości w działaniu, również ich błyskawiczną wymianę.
Użytkowanie sprzętów w gospodarstwie rolnym, zwłaszcza w wymagających warunkach atmosferycznych, może prowadzić do zapchania filtrów, co ogranicza ich zdolność do usuwania zanieczyszczeń. Te zaś obniżają wydajność jednostki napędowej, a w skrajnych przypadkach uniemożliwiają jej rozruch. Problem nierzadko stanowią też pojawiające się straty oleju w trakcie jazdy.
Filtry silnikowe – zadbaj o ich prawidłową wymianę
Filtry silnikowe to zróżnicowane elementy spełniające różnorodne zadania. Likwidują nieczystości oleju, który obniża poziom tarcia pomiędzy komponentami silnika, czy też oczyszczają powietrze oddziałujące na jednostkę napędową. Na wiele sposobów determinują wobec tego sprawne funkcjonowanie maszyn.
Chcąc cieszyć się nieprzerwaną pracą, wymianę filtrów należy przeprowadzać z zachowaniem określonej częstotliwości. Producenci pojazdów sugerują, iż montaż nowych komponentów powinien być przeprowadzany po zrealizowaniu konkretnej liczby motogodzin. Oczywiście sztywne ramy nie obowiązują, gdy części wykazują oznaki wcześniejszego zużycia. A jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości co montażu nowych filtrów, warto skonsultować się z mechanikiem, który oceni ich stan.