Giętarki do rur to urządzenia przemysłowe, które wykorzystuje się do gięcia metalowych rur. Warto wspomnieć, iż oprócz tego, że służą one do wyginania rur i blachy można ich także używać na przykład do drewna. Giętarki do rur są dostępne bez większych problemów w podstawowych modelach.

Giętarki do rur to urządzenia przemysłowe, które wykorzystuje się do gięcia metalowych rur. Warto wspomnieć, iż oprócz tego, że służą one do wyginania rur i blachy można ich także używać na przykład do drewna. Giętarki do rur są dostępne bez większych problemów w podstawowych modelach. Wybór modelu zależy przede wszystkim od parametrów materiału z jakim będziemy pracować. Wyróżniamy cztery podstawowe modele w jakich występują giętarki do rur: CM, CMH, CMHG oraz CNC. To jaki typ giętarki należy wybrać dla danego zakładu produkcyjnego zależy od tego, jaki rodzaj rur będzie za pomocą nich modyfikowany. Odpowiednio giętarki do rur typu CM służ do gięcia rur o przekroju kwadratowym lub prostokątnym, okrągłym oraz owalnym wykonanych ze stali lub stali nierdzewnej, a także rur mosiężnych i aluminiowych. Z kolei typ CMH to giętarki trzpieniowe, hydrauliczne, które służą głównie do gięcia rur cienkościennych. Posiadają one system hydrauliczny, a gięcie za jej pomocą możliwe jest także w trybie manualnym. Giętarki do rur CNC służą do modyfikowania najwyższej jakości rur i profili.

Giętarki do rur kształtują rury i profile w przygotowanych wcześniej formach gnących zwanych matrycami. Giętarki do rur umożliwiają kształtowanie rur oraz profili z różnych surowców, głównie stali. Możemy też podzielić giętarki do rur na urządzenia trzpieniowe, beztrzpieniowe i trójrolkowe, a wybór odpowiedniego modelu zależał będzie od parametrów materiału jaki planujemy kształtować. Jeszcze inna klasyfikacja jaką można poddać giętarki do rur to giętarki ręczne, mechaniczne oraz hydrauliczne. Najbardziej funkcjonalne są te giętarki do rur, które stosują równomierną siłę nacisku na całej powierzchni materiału giętego przez co nienaruszona pozostaje struktura metalu. Pozwala to osiągnąć doskonałe efekty w postaci idealnie wygiętego elementu. Możliwość dowolnej konfiguracji pozwala kształtować rury o różnym przekroju oraz średnicy. Giętarki do rur mają bardzo szerokie zastosowanie w warsztatach ale także w produkcji. Trudno na przykład obyć się bez odpowiednich, precyzyjnych giętarek przy produkcji mebli, wózków do supermarketów, tłumików, złączek hydraulicznych czy też na przykład znaków drogowych oraz reklam.