Jak dbać o zęby

Problemy z uzębieniem dotyczą wielu Polaków. Najczęściej spotykanym schorzeniem jest próchnica, która atakuje niezależnie od wieku. Okazuje się jednak, że przestrzeganie kilku, podstawowych zasad – pozwala zachować piękny i zdrowy uśmiech na długi czas. Sprawdź, jak prawidłowo dbać o zęby!

Dlaczego mycie zębów jest ważne?

Większości osób mycie zębów kojarzy się po prostu z atrakcyjnym uśmiechem. Czyste, białe zęby, brak nieprzyjemnego oddechu  to kwestie, które wpływają na samopoczucie i pewność siebie. Każdy powód do zadbania o zęby jest dobry, jednak na pierwszym miejscu warto postawić zdrowie. W Polsce niemalże każdy borykał się z różnego rodzaju problemami z uzębieniem. Zdecydowanie najczęstszą chorobą jest próchnica – dotyczy znacznej liczby Polaków. Poza chorobami jamy ustnej, takimi jak np. zapalenia dziąseł czy miazgi zęba, możemy zmierzyć się też z bakteriami atakującymi inne partie ciała.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że zaniedbywanie higieny może mieć wpływ na ogólny stan całego organizmu. Nadmiar patogennych bakterii w jamie ustnej stanowi bardzo poważny kłopot  przy czym najbardziej cierpi na tym układ krążenia. Zwiększone ciśnienie krwi, podatność na zawał i choroby układu pokarmowego  to wszystko może być bezpośrednią konsekwencją braku dobrych nawyków związanych z myciem zębów. Według najnowszych badań, choroby i stany zapalne jamy ustnej przekładają się na zwiększone ryzyko udaru mózgu, rozwoju miażdżycy oraz innych stanów zapalnych.

Jak prawidłowo dbać o higienę jamy ustnej?

Utrzymanie zębów w czystości nie należy do specjalnie trudnych zadań, jednakże przy braku odpowiednich nawyków wyrabianych od najmłodszych lat – może stanowić to spore wyzwanie. Niemniej jednak, dla dobra całego organizmu warto się postarać. Jak się za to zabrać?

Mycie zębów

Do poprawnego mycia zębów wcale nie potrzeba szczoteczki sonicznej za kilkaset złotych. Najważniejsza jest regularność, która pozwoli zachować zęby względnie białe i zdrowe. Zęby powinno się szczotkować przynajmniej 2 razy dziennie, rano i wieczorem. W niektórych przypadkach dodatkowe umycie ich w środku dnia może poprawić ostateczne wyniki. Wiele tutaj zależy od spożywanych napojów i posiłków. 

Nie warto liczyć na efekty wybielające obiecywane na etykietach różnych past do zębów. Różnego rodzaju środki czy proszki wybielające również potrafią uszkodzić nasze zęby, a w najlepszym wypadku po prostu nie przynieść efektów. Każdy stomatolog będzie w stanie polecić odpowiednie produkty, które nie uszkodzą szkliwa i przyniosą wymierne rezultaty, choć z całą pewnością nic nie zastąpi wybielania zębów w gabinecie dentystycznym, dowiesz się więcej klinikausmiechu.com/profilaktyka-i-wybielanie. Jest to najlepszy sposób na uzyskanie wymarzonej bieli.

Wymiana szczoteczki do zębów powinna następować co 2-3 miesiące. Dłuższe korzystanie z jednej szczoteczki sprawia, że nie docieramy do najgłębszych zakamarków, co przekłada się na mniejszą efektywność. Należy pamiętać o odpowiednim przechowywaniu szczoteczki. Nie należy jej trzymać w jednym kubku ze szczoteczkami innych domowników i po każdej przebytej chorobie – należy ją wymienić.

Regularne wizyty u dentysty

Nierzadko można spotkać głosy osób, które boją się odwiedzać gabinet dentystyczny dlatego, że ich zęby nie wyglądają najlepiej. Jest to oczywiście błędne koło, ponieważ dentyści są po to, aby nam pomóc. Unikając ich, pozwalamy bakteriom się rozwijać, tym samym możemy doprowadzić do bardzo poważnych chorób, których konsekwencje i tak ostatecznie zaprowadzą nas do stomatologa.

Wizyty kontrolne nie powinny odbywać się rzadziej niż raz na pół roku. Podczas ich trwania możemy porozmawiać z dentystą o naszych spostrzeżeniach. Każdy szczegół, taki jak delikatny ból zęba przy dotknięciu czy krwawienie dziąseł przy szczotkowaniu, może pomóc we wczesnym odkryciu rozwijającej się choroby. Zaleca się wykonywanie różnych zabiegów profilaktycznych, które pozwolą nam cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem. Gabinet stomatologiczny Klinika Uśmiechu z Chorzowa zaleca m.in. piaskowanie czy skaling, aby chronić zęby przed próchnicą i zachować ich estetyczny wygląd.