Meble wypoczynkowe stanowią obowiązkowy element wyposażenia pokoju dziennego w każdym domu lub mieszkaniu. Mają duży wpływ na finalny charakter aranżacji, warto więc dobrze przemyśleć ich wybór. Dowiedz się, na jaki kolor kanapy postawić, by idealnie pasowała ona do wystroju Twojego salonu.

Jaką kanapę do salonu wybrać?

Obecnie w sklepach z meblami znaleźć można bardzo szeroki wybór kanap i sof do salonu. Różnią się one między sobą kolorem, kształtem, stylem, obiciem, wielkością i dodatkowymi funkcjami. Kupując kanapę warto kierować się tym, czy jest wygodna, ale także tym, jak będzie prezentowała się ona we wnętrzu. W przestronnych pokojach dziennych świetnie wyglądają duże, nowoczesne narożniki, w mniejszych natomiast można postawić na dwuosobową sofę. Nie musi ona jednak wyglądać nudno – finezyjny model lub ciekawy wzór z pewnością ożywi aranżację. Warto dopasować meble wypoczynkowe do stylu, w jakim urządzona jest reszta mieszkania. Zarówno nowoczesne, jak i tradycyjne kanapy znaleźć można w sklepie internetowym Meble Pyka.

Jakie kolory do salonu?

Odpowiedni dobór palety kolorystycznej ma duży wpływ na estetykę pomieszczenia. Niektóre kolory, nawet jeśli są piękne osobno, to w połączeniu mogą się gryźć i zepsuć cały wystrój. Podobnie zestawienie zbyt ciemnych lub zbyt jaskrawych kolorów, także miewa negatywny wpływ na samopoczucie domowników i gości. W projektowaniu wnętrz stosuje się pewne zasady dotyczące doboru odcieni. Narzędziem, które do tego służy, jest koło barw. Istnieje kilka metod pozwalających stworzyć harmonijne kombinacje kolorystyczne.

  • Metoda barw komplementarnych – oznacza łączenie kolorów uzupełniających się, czyli znajdujących się po przeciwnych stronach koła. Zapewnia to duży kontrast i głębię aranżacji.
  • Barwy monochromatyczne – czyli różne odcienie jednego koloru. Oznacza to wybranie koloru bazowego i uzupełnienie go akcentami wpadającymi w inną tonację. Metoda ta świetnie się sprawdza w minimalistycznych wnętrzach.
  • 3 bliskie sobie kolory – to połączenie dla odważnych. W tej kombinacji występują 3 sąsiadujące na kole barw kolory – warto wybrać ich przygaszone lub pastelowe wersje, aby uniknąć przytłaczającego efektu.
  • Co czwarty kolor z palety – dzięki tej technice można uzyskać ciekawą, a jednocześnie harmonijną kompozycję.

Warto poeksperymentować z paletami kolorystycznymi, by wybrać tę najbardziej dopasowaną do gustu domowników. Bezpieczną strategią jest ograniczenie się do 3 barw – w ten sposób można uniknąć chaotycznego efektu w aranżacji.

Kanapa – jaki kolor wybrać?

Mając wybraną paletę kolorystyczną, jaka panować będzie w salonie, można przejść do wyboru kanapy. Jest to duży mebel, więc wiele osób decyduje się na neutralny kolor obicia. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest skórzana kanapa do salonu w naturalnych odcieniach beżu i brązu. Nie trzeba jednak ograniczać się do klasycznych wyborów i pozwolić sobie na dozę szaleństwa. Nie musi to być koniecznie fuksja czy też ognista czerwień – czasem wystarczy antracytowa szarość, aby salon nabrał niepowtarzalnego charakteru. Najważniejsze jednak, by wystrój odpowiadał domownikom i spełniał ich potrzeby.