Psiaki to cudowne zwierzaki. Nie bez powodu są one określane mianem naszych przyjaciół. Niekiedy jednak w ferworze radości skaczą nie tylko na właścicieli, lecz także na osoby spoza ich otoczenia. To jednak nie zawsze spotyka się z aprobatą… W związku z tym postanowiliśmy przygotować dla was 5 trików, dzięki którym skutecznie oduczycie swojego psa skakania.

Oduczenie psa skakania – czy to konieczne?

Psy zwykle skaczą w celu powitania się z właścicielem czy gośćmi. Niestety nie zawsze jest to pożądane zwłaszcza w przypadku dużych psów, tym samym może być niekiedy niebezpieczne. W wielu sytuacjach właściciele w ogóle nie reagują, a to zaś może prowadzić do natarczywego zachowania psa. Zezwalając psu na skakanie, zaczyna on traktować to jako formę zabawy. Warto bowiem od pierwszych miesięcy wdrażać nowe nawyki, które pozwolą nam dobrze wychować naszego czworonożnego przyjaciela. Jak zatem oduczyć psa skakania? Zobaczcie sami!

Domowa tresura psa

Dobre nawyki warto wprowadzać już od pierwszych dni psiaka w domu. Jeżeli pozwolisz pupilkowi skakać na samym początku, istnieje spore prawdopodobieństwo, iż nawyk ten pozostanie z nim na dłużej. Wówczas wcale nie tak łatwo o zmianę niepożądanego zachowania… Domowa tresura przebiegnie o wiele sprawniej aniżeli w przypadku dorosłego psa, a co za tym idzie, warto pomyśleć o tym nieco wcześniej. Utrwalaj w nim dobre zachowania, a z czasem zauważysz, że reaguje na twoje polecenia. Komenda typu „siad” może okazać się bardzo pomocna.

Ignoruj zachowanie

Domowa tresura to jedno! Co zrobić, gdy pomimo naszych usilnych starań pies wciąż skacze? Jednym ze sprawdzonych sposobów, by oduczyć psa skakania, jest ignorowanie jego zachowania. Co ciekawe, wielu profesjonalnych trenerów również to doradza! Jeśli tuż po twoim powrocie pies zaczyna na ciebie skakać, odwróć wzrok i nie dotykaj go. Staraj się nie zwracać na niego uwagi i poczekaj, aż pupil się uspokoi.

W razie konieczności tutaj – https://www.przychodnianovet.pl/ – możesz zasięgnąć po pomoc weterynaryjną. Przychodnia weterynaryjna we Wrocławiu została stworzona z myślą o zdrowiu wszystkich zwierzaków.

Odwróć uwagę psa

Wbrew pozorom odwrócenie uwagi psa nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać. Niemniej jednak ten sposób może zdać egzamin w sytuacji, gdy w mieszkaniu znajdują się goście. Gdy pies skacze nie tylko na ciebie, odwróć jego uwagę ulubionym smakołykiem lub zabawką. To powinno pomóc! Koniecznie pamiętaj, aby stosować ten trik każdego dnia. W innym razie próby opanowania czworonożnego przyjaciela mogą okazać się bezskuteczne…

Naucz pupila samokontroli

Samokontrola to ważna rzecz z punktu widzenia profesjonalnych trenerów, a także właścicieli psów. Jeśli twój pies nadmiernie ekscytuje się w momencie twojego przyjścia, poćwicz z nim kontrolowanie jego emocji. Upewnij się, że przed przekroczeniem progu masz w garści ulubiony smakołyk pupila. Tym sposobem o wiele szybciej nauczysz go normalnego zachowania i sprawisz, że przestanie skakać na ciebie i twoich bliskich.

Jak witać się z psem?

Często popełnianym przez właścicieli psów błędem jest witanie się z psem w nieodpowiedniej pozycji. W miarę możliwości warto zniżyć się do poziomu naszego psa tak, aby bez problemu mógł nas powąchać czy polizać. Bez nagłych i niespodziewanych ruchów zniż się do psa i zacznij delikatnie go głaskać. Twój dotyk powinien zadziałać na niego uspokajająco… Spraw, by pupil poczuł się w pełni komfortowo i swobodnie, i okaż mu dużo cierpliwości.

Każdy pies jest inny, co więcej – co poniektóre triki mogą po prostu się nie sprawdzić. Pod żadnym pozorem nie skacz razem z psem i nie karz go za skakanie. Każdego dnia trenuj spokojne powitanie, aż zauważysz pierwsze rezultaty.