Nauka angielskiego w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna, gdyż język ten przydatny jest na bardzo wielu płaszczyznach. Dlatego też warto rozpocząć ją jak najwcześniej, by osiągnąć jak największą płynność i lekkość w jego stosowaniu. Nastolatkowie jednak często tego nie rozumieją i mają opory przed edukacją. Na szczęście, dzięki nowoczesnym metodom, mamy możliwość im pomóc i sprawić, że nauka stanie się dla nich przyjemnością.

Wybierz odpowiednie wsparcie w nauce

Pierwszym krokiem, by poprawić jakość nauki Twojego dziecka, będzie wybór właściwej metody. Mamy tutaj kilka opcji. Jedną z nich są korepetycje – u prywatnych nauczycieli, w szkole językowej lub online. Na takich zajęciach możliwe jest indywidualne podejście do ucznia, dzięki czemu można skupić się na jego słabszych stronach i je doskonalić. Możliwe jest wtedy też dostosowanie tempa nauki, sposobu przekazywania wiedzy oraz tematyki zajęć, dzięki czemu nastolatek będzie uczęszczał na nie chętniej. Inną opcją są kursy online, takie jak te dostępne na https://szybkanauka.pro/kursy/. Młodzież znacznie chętniej sięga dziś po rozwiązania internetowe, dlatego też taka forma może być zachęcająca. Co więcej, uczeń sam decyduje o tym, kiedy będzie się uczył, dzięki czemu może dostosować angielski do swojego planu dnia. Wybór kursów jest na tyle szeroki, że każdy może znaleźć coś dla siebie niezależnie od aktualnego poziomu swojego angielskiego.

Warto też zapisać nastolatka na pozalekcyjne zajęcia w szkole językowej. W szkołach często w klasie jest zróżnicowany poziom języka wśród uczniów, w związku z czym część z nich może się męczyć i nie nadążać lub też nudzić, jeśli przewyższają wiedzą rówieśników. Na prywatnych zajęciach uczeń delegowany jest do grupy o odpowiednim dla siebie poziomie, gdzie wszyscy zaczynają z tego samego miejsca. Dzięki temu nauczyciel może edukować w optymalnym tempie, a nastolatek nie stresuje się, że w jakikolwiek sposób odstaje od innych.

Nauka może być przyjemnością

Aby pomóc młodzieży z angielskim, warto uświadomić ją, że edukacja nie musi być katorgą. Współcześnie istnieje tak wiele źródeł języka, że każdy znajdzie coś, co go zainteresuje. Przykładem mogą tu być filmy i seriale. Nastolatkowie chętnie spędzają czas wolny, oglądając różnego rodzaju produkcje. Dlaczego więc nie połączyć przyjemnego z pożytecznym? Wystarczy wybrać serial po angielsku i oglądać go bez lektora. W ten sposób uczeń może osłuchać się z wymową, akcentem i melodyką języka. Dzięki śledzeniu fabuły zapamiętuje znaczenie poszczególnych zwrotów i utrwala sobie wymowę słówek. Dobrym sposobem może też być zatrzymywanie nagrania co jakiś czas i powtarzanie anglojęzycznych wyrażeń.

Do nauki może też przydać się ulubiona muzyka. Można np. sprawdzić tłumaczenie ulubionych piosenek, dzięki czemu dobrze się ją zrozumie. W ten sposób za każdym razem, gdy uczeń usłyszy utwór ponownie, wyłapie angielskie słowa i je utrwali wraz ze znaczeniem.

Nastolatkowi chętnie sięgają po gry komputerowe czy na konsole. Tutaj też dobrym pomysłem będzie wybranie tych po angielsku. Przy każdej rozgrywce te same zwroty, wypowiadane przez postaci, będą się powtarzać, a uczeń zapamięta je wraz z wymową i znaczeniem. Powyższe sposoby mogą być więc doskonałym uzupełnieniem oraz wsparciem nauki angielskiego.

O czym jeszcze trzeba pamiętać

Aby jednak podejmowane działania naprawdę miały sens, ważna jest systematyczność. Bez niej cały trud Twój i Twojego dziecka pójdzie na marne. Systematyczne powtórki pozwalają utrwalać wiedzę i nie dopuścić do jej zniekształcenia. Systematyczna nauka pozwala w łatwiejszy i mniej wysiłkowy sposób przyswajać informacje. Nasz mózg nie lubi być zasypany wieloma informacjami w krótkim czasie. Lepiej radzi sobie z regularnym chłonięciem mniejszych ilości materiału. Ponadto, systematyczność w nauce usprawnia proces zapamiętywania, wspomaga skupienie i wpływa na zwiększenie mobilizacji do nauki. Ucząc się systematycznie, wykształcają się w nas trwałe nawyki, które nasze dziecko z powodzeniem będzie stosować w dorosłym życiu.

Bardzo ważna jest także motywacja. Aby wzbudzić ją w młodzieży, warto przedstawić rzeczowo korzyści, jakie płyną z biegłego władania językiem. Dobrym przykładem mogą tu być swobodne podróże czy możliwość poznawania znajomych z innych krajów i kultur. Co więcej, język pomoże w znalezieniu pracy czy emigracji za granicę. To, co zmotywuje Twoje dziecko to kwestia indywidualna, zależna od jego potrzeb i marzeń. Pewne jednak jest to, że po znalezieniu właściwej motywacji, nastolatek nabierze więcej chęci do nauki. Łatwiej w końcu przyswajać wiedzę, widząc w tym sens i cel.