Istnieje wiele powodów dla, których warto sprawdzać czy dana firma naprawdę istnieję na rynku.
Jednym z powodów dla, których powinniśmy wiedzieć jak to sprawdzić są powszechne oszustwa pseudo sklepów internetowych. Za takimi sklepami internetowymi tak naprawdę nie stoi często żadna zarejestrowana firma, co powinno wzbudzić nasze podejrzenia. Innym przypadkiem, gdzie warto dowiedzieć się czy dana firma istnieje jest nasz potencjalny pracodawca.
W zasadzie w każdym przypadku, kiedy wchodzimy w jakiś formalny układ, któremu towarzyszy podpisanie umowy lub jakaś transakcja, powinniśmy zweryfikować firmę, z którą będziemy współpracować.

Pamiętajmy, że firmy niezależnie czy jest to jednoosobowa działalność gospodarczy czy spółka, ma obowiązek podawania danych przedsiębiorstwa – w tym na pismach, korespondencji, a przede wszystkim na wszelkiego rodzaju umowach. Wszędzie powinny być pełne dane firmy. Obowiązek ten dotyczy również każdego przedsiębiorcy świadczącego usługi lub sprzedaż towaru na odległość.

Pełne dane firm to:
– pełna nazwa firmy
– adres firmy gdzie jest zarejestrowana
– NIP firmy
– REGON firmy
– w przypadku spółek również będzie to KRS

Jeśli firma to działalność gospodarczy lub spółka cywilna skorzystaj z poniższego linku:
https://prod.ceidg.gov.pl/CEIDG/CEIDG.Public.UI/Search.aspx
Wystarczy wpisać jedną informację, aby szukać. Najlepiej wpisać NIP, gdyż jest unikalny dla każdej firmy. Nazwa firmy może się powielać, tak samo jeśli szukamy po nazwisku właściciela firmy i innych danych.
Jeśli firma ma inną formę np. jest Spółką z o.o. lub instytucją sprawdzimy to pod tym adresem:
https://ems.ms.gov.pl/krs/wyszukiwaniepodmiotu lub
https://wyszukiwarkaregon.stat.gov.pl/appBIR/index.aspx

Oba powyższe linki są bezpieczne i pewne, obie strony posiadają w adresie domeny końcówke *gov.pl, która jest zarezerwowana tylko dla organy władzy publicznej, organy samorządu zawodowego, reprezentujące osoby wykonujące zawody zaufania publicznego. Unikajmy sprawdzania firmy w niepewnych, mało wiarygodnych serwisach, dane tam mogą być nieaktualne.

Ważne jest, aby zwrócić uwagę czy poza samym faktem, że znaleźliśmy wpis danej firmy w bazie faktycznie firma ta czynnie działa na rynku. Spis pod powyższymi linkami powinien być aktualizowany na bieżąco i informacje o tym, że firma już nie istnieje lub jest zawieszona powinny być zawarte.