jak-wplacic-pieniadze-do-wplatomatuWpłatomaty na stałe już zagościły w naszych miastach. Są niezwykle wygodnymi urządzeniami, dzięki którym nie musimy tracić czasu na wizyty w oddziałach banków, by zasilić gotówką nasze konto. Dowiedz się, jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu. To bardzo proste!

Jeżeli chcesz skorzystać z wpłatomatu nie musisz się stresować, ponieważ jest to bardzo łatwa czynność, która na pozór może wydać się skomplikowana. W przypadku 99% wpłatomatów będzie Ci potrzebna tylko karta płatnicza i oczywiście gotówka. Poniżej przedstawiamy instrukcję, jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu. Całość zajmie Ci zaledwie kilka minut!

PO PIERWSZE:
Zlokalizuj najbliższy wpłatomat.

Nie każdy bankomat zapewni Ci możliwość jednoczesnej wpłaty gotówki. Wszystko zależy od banku, do którego należy urządzenie. Są one zwykle bardzo dobrze opisane. W prostu sposób zorientujesz się, czy urządzenie, przy którym się znajdujesz działa również jako wpłatomat. Najczęściej widać wyraźnie napis “WPŁATOMAT”. Staraj się wybierać wpłatomaty opatrzone logotypem Twojego banku. Ułatwisz sobie zadanie, ponieważ niektóre wpłatomaty nie mają możliwości zrealizowania wpłaty gotówki dla klientów posługujących się kartami płatniczymi innych banków. A teraz przejdźmy do konkretnych czynności, odpowiadających na pytanie: jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu:

PO DRUGIE:
Sprawdź dokładnie ile gotówki masz do wpłacenia, zapamiętaj tę kwotę.

Przeważnie wpłatomaty mają limit banknotów, które mogą przyjąć przy jednorazowej operacji, zwykle to liczba 150 banknotów. Zwróć również uwagę na to, w jakim stanie są banknoty, czy któryś z nich nie jest zmięty, rozdarty, czy na pewno całą kwotę, którą chcesz wpłacić posiadasz w gotówce. Wpłatomaty nie przyjmują monet, nie będzie możliwości ich wykorzystania.

PO TRZECIE:
Sprawdź, czy Twoja operacja, którą zaraz rozpoczniesz jest bezpieczna.

Czy nie obserwuje Cię ktoś, kto stoi zbyt blisko, czy swobodnie i bez stresu będziesz w stanie przeprowadzić całą transakcję, czy urządzenie nie posiada podejrzanych, niepasujących elementów. Warto dmuchać na zimne.

PO CZWARTE:
Przygotuj swoją kartę płatniczą.

Umieść ją w przeznaczonym do tego miejscu, często jest podświetlone i wyprofilowane w taki sposób, że od razu wiemy, że to miejsce właśnie na kartę. Jeżeli urządzenie, z którego korzystasz jest jednocześnie wpłatomatem i bankomatem na ekranie wybierz polecenie “wpłata” lub takie, którego treść będzie wyraźnie wskazywać na to, że chcesz zrealizować wpłatę pieniędzy.

PO PIĄTE:
Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, gdy chcemy wiedzieć, jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu jest PIN.

Wpłatomat może (ale nie musi – zależy od banku) poprosić Cię o wpisanie PIN-u. Postępuj zgodnie z wyświetlanymi instrukcjami. Nie musisz znać swojego numeru konta, wpłatomat rozpozna go sam.

PO SZÓSTE:
Jak w praktyce wpłacić pieniądze do wpłatomatu? Zapewne, podążając za instrukcjami wyświetlanymi na ekranie jesteś już na etapie, by umieścić pieniądze w “kieszeni” wpłatomatu (okienku podawczym).

Wyrównaj banknoty i umieść we wskazanym miejscu. Często bywa tak, że w momencie gdy masz umieścić pieniądze we wpłatomacie wskazane miejsce jest podświetlone i “miga”. Kieszeń sama się zamknie i w tym momencie usłyszysz jak maszyna przelicza pieniądze. Wynik obliczeń wyświetli się na ekranie. Sprawdź, czy kwota zgadza się z tą, którą wpłacasz i zatwierdź, jeżeli wszystko jest w porządku. Jeżeli kwota wymaga korekty, możesz przerwać operację lub podążając za wyświetlanymi instrukcjami wprowadzić poprawkę i ponownie zatwierdzić.

PO SIÓDME:
Jeżeli transakcja została przez Ciebie zaakceptowana jesteś już prawie na mecie i wiesz prawie wszystko o tym, jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu! Maszyna może jeszcze wyświetlić Ci komunikat z propozycją wydrukowania potwierdzenia z operacji.

Zdecyduj, czy chcesz je pobrać. Jeżeli tak, poczekaj chwilę na wydruk. Warto zabrać ze sobą wydruk z potwierdzeniem na wypadek gdyby pojawiły się trudności, np. gdy pieniądze przez dłuższy czas nie będą widoczne na koncie. Będzie to Twoja podstawa reklamacji. Nie zapomnij również zabrać swojej karty płatniczej po zakończeniu operacji.

 

KONIEC!

Wszystko gotowe! W zależności od tego, czy wpłatomat należy do Twojego banku czy też innego oraz w zależności od tego, kiedy dokonujesz operacji pieniądze mogą znaleźć się na koncie albo od razu, albo najpóźniej na drugi dzień. Zwykle nie trwa to dłużej jeżeli transakcja przebiegła pomyślnie. Teraz już dokładnie wiesz jak wpłacić pieniądze do wpłatomatu! Proste, prawda?

 

Grafika: https://pixabay.com/pl/jarmoluk