Ratownictwo medyczne to trudna profesja związana z ciężką, fizyczną pracą, przebiegającą zazwyczaj w niesprzyjających warunkach. Właśnie dlatego ratownicy potrzebują funkcjonalnego, wytrzymałego i komfortowego stroju na co dzień. Czym należy się kierować, wybierając odzież roboczą dla osoby pracującej w ratownictwie medycznym? Czytaj dalej i dowiedz się, jakie elementy garderoby musi mieć każdy ratownik.

Z jakich elementów składa się strój ratownika medycznego?

Ubranie ratownika medycznego określają przyjęte standardy. Komplet przeznaczony do pracy w letnie pory roku będzie nieco inny niż ten, w którym należy wypełniać obowiązki zimą. Z czego składa się uniform ratownika medycznego? Do podstawowych elementów garderoby możemy zaliczyć:

– koszulkę,

– spodnie medyczne,

– wygodne obuwie.

Komfort cieplny jesienią, wiosną i zimą zapewnią dodatkowe ubrania, czyli:

– polar lub bluza medyczna,

– kurtka ratownicza,

– akcesoria, czyli rękawiczki i czapka.

Ubrania przeznaczone dla ratowników medycznych muszą sprawdzić się nawet w trudnych i dynamicznie zmieniających się warunkach. Profesjonalna odzież medyczna ma zagwarantować komfort i bezpieczeństwo także pacjentowi. Podczas ratowania zdrowia i życia nie ma miejsca na ubranie, które krępuje ruchy i nie daje możliwości skutecznego działania.

Jak wybierać ubrania dla ratowników medycznych?

Strój ratownika medycznego musi spełniać szereg wymagań. Elementy garderoby powinny przede wszystkim sprawdzić się w każdych warunkach atmosferycznych. Nierzadko ratownicy interweniują w terenie, dlatego ubrania muszą charakteryzować się odpornością na mróz, wilgoć i wiatr. Za te cechy odpowiada tkanina, z jakiej je uszyto. Dzięki odpowiedniemu materiałowi ubrania medyczne zapewniają doskonałą termoregulację – zabezpieczają organizm przed wychłodzeniem zimą i przegrzaniem latem.

Ważne jest też to, by odzież ratownika medycznego przykuwała wzrok i była rozpoznawalna nawet z daleka. Właśnie dlatego każdy element stroju powinien mieć jaskrawe i wyraziste kolory. Co więcej, odzież medyków musi być też właściwie oznakowana, najlepiej haftem, który informuje, że nosząca ją osoba jest ratownikiem. Takie ubrania są dostępne np. w e-sklepie https://arthaft-sklep.pl – to miejsce umożliwia całkowitą personalizację stroju i dopasowanie go do pełnionej funkcji. Warto też zwrócić uwagę na to, by spodnie i bluza medyczna były wyposażone w praktyczne kieszenie, w których ratownik może przechowywać wszystko, co musi mieć zawsze pod ręką w codziennej pracy.