Komponenty w oświetleniu stanowiskowym stanowią jego najważniejszą część. Poniżej przedstawiamy więc tę kwestię w oparciu o oświetlenie w systemach wizyjnych oraz odmianę maszynową.

Oświetlenie do systemów wizyjnych

W systemach wizyjnych ma ono na celu oświetlenie badanych obiektów. Dzięki temu możliwe jest dokładne wyeksponowanie przedmiotu w taki sposób, aby najlepiej go uwidocznić względem tła. W automatyce przemysłowej najczęściej stosowane są kamery oraz mocne komputery przemysłowe, lub sterowniki PAC, przetwarzające rejestrowany obraz. Niestety jak pokazuje praktyka, prawidłowe ustawienie i dobranie źródeł światła nie jest proste i wymaga posiadania dość rozległej specjalistycznej wiedzy na ten temat. Sprawy z pewnością nie ułatwia też fakt, że oferta samych źródeł światła stale się powiększa. Najczęściej jednak w systemach wizyjnych spotkać możemy te bazujące na technologii LED.

W praktyce bardzo dobrze sprawdzą się tu tak zwane lampy obszarowe, które umożliwiają przełączanie światła ciągłego. Takie urządzenia są też przystosowane do zasilania z różnego rodzaju źródła napięcia. Dodatkowo mamy tu też do czynienia ze stałym poziomem intensywności światła z szerokim zakresem napięć.

Oświetlenie maszynowe i sygnalizacyjne

Oświetlenie maszynowe stosowane jest w celu zapewnienia właściwej widoczności. Z tego względu powinno zapewniać ono jednorodny i szeroki obszar oświetlania. Ważna jest również klasa ochrony IP67 pozwalającą uzyskać wytrzymałość na różnego rodzaju czynniki środowiskowe występujące w trakcie pracy w przemyśle. Jego głównym przeznaczeniem są natomiast aplikacje przemysłowe, a szczególnie inżynieria ogólna. Bardzo dobrze sprawdza się do oświetlenia stanowisk pracy i szaf sterowniczych. A na jakie parametry zwrócić uwagę? Na pewno przydadzą się nowoczesne diody LED gwarantujące doskonałą efektywność i stosunkowo niski pobór energii. Dodatkowo oświetlenie stanowiskowe musi mieć też hermetyczną obudowę o wysokiej klasie ochrony. Warto też zwrócić uwagę na pozornie mało istotne elementy, jak prostota montażu, czy też sposób zasilania. Jak pokazuje bowiem praktyka w codziennej pracy, takie potencjalne drobnostki okazują się mieć bardzo duże znaczenie dla komfortu użytkowania.

Oświetlenie stanowiskowe dobierz do potrzeb

Oferta oświetlaczy jest bardzo szeroka. Możemy tu znaleźć zarówno różnego rodzaju podświetlacze, oświetlacze punktowe, listwowe, pierścieniowe jak i wiele innych. Każdy z tych komponentów, chociaż ma podobne zastosowanie, to jednak nadaje się nieco do innych rozwiązań. Należy oczywiście też pamiętać o tym, że same lampy to jeszcze nie wszystko, gdyż istotnym elementem w projektowaniu oświetlenia na stanowisku pracy są też ich oprawy. Muszą się one charakteryzować nie tylko solidną konstrukcją, ale również odpornością na różne czynniki. Warto pamiętać też o tym, aby każdorazowo dobierać wszystkie poszczególne komponenty do występujących w danym miejscu potrzeb. Jest to szczególnie istotne w kontekście systemów wizyjnych, w których końcowy sukces jest w dużej mierze zależny właśnie od poprawnego doboru podsystemu oświetlenia.