Uszczelki do okien mają spory wpływ na współczynnik przenikania ciepła, przepuszczalność powietrza i wodoszczelność. Dobrze zainstalowane w dużej mierze ograniczają przenoszenie drgań akustycznych. Dzięki temu stolarka okienna zachowuje dłużej swoje pierwotne parametry i właściwości użytkowe. Jakie uszczelki do okien PCV warto wybrać? Czy można je zamontować samodzielnie?

Jakie uszczelki okienne są polecane przez ekspertów?

Uszczelki okienne produkowane są obecnie z wielu różnych materiałów. Za najnowocześniejsze uchodzą te wykonane z EPDM. Są one bowiem bardzo wytrzymałe, a jednocześnie elastyczne. Doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku bardzo niskich, jak i wysokich temperatur. W ich konstrukcji znajduje się komora powietrza. Dlatego są tak skuteczne, także, gdy montuje się je w starszych oknach plastikowych.

Dużą popularnością cieszą się samoprzylepne uszczelki do okien, oferowane przez sklep e-guma. Są one bezproblemowe w montażu. Pod tym względem nie mają sobie równych. Na końcu trzeba sprawdzić jeszcze profil uszczelek oraz ich odporność na temperatury. Najlepsze produkty na rynku dobrze radzą sobie w zakresie temperaturowym od -50 do 100 stopni Celsjusza.

Kiedy trzeba wymienić uszczelki w oknach?

Nawet regularnie czyszczone uszczelki okienne, wymagają regularnej wymiany. Zazwyczaj odbywać się to powinno co około 10 lat. W sytuacji, gdy mimo zamkniętego okna, odczuwalny jest delikatny ruch powietrza w jego okolicy, trzeba niezwłocznie dokonać zakupu nowych uszczelek. Wprawdzie materiał wykorzystywany do ich produkcji jest bardzo wytrzymały, ale częste otwieranie i zamykanie okien sprawia, że dość szybko ulegają one zniszczeniu. Zaczynają twardnieć i stopniowo się rozpadać.

Wymiana uszczelek okiennych krok po kroku

Uszczelki do okien wbrew pozorom wymienić można dość szybko i nie wymaga to posiadania specjalnych umiejętności. Trzeba mieć jedynie informację na temat zamontowanego w domu lub mieszkaniu profilu. Stosowne dane powinny znajdować się na tabliczce znamionowej okna. Każde z nich ma swój specyficzny układ uszczelek, dlatego nie poleca się na ogół zakupu produktów uniwersalnych.

Zdecydowanie najprostsze w montażu są wspomniane już samoprzylepne uszczelki do okien. Przed naklejeniem taśmy trzeba jedynie dokładnie oczyścić futrynę z kurzu i tłustych zabrudzeń. Można ją też przemyć roztworem spirytusu. Dobrze jest w czasie aplikacji unikać silnego promieniowania słonecznego, które powoduje szybkie wysychanie kleju.