Cozy composition with knitting threads, a cup of tea and flowers on a blurred background.

Robótki ręczne wracają do łask! Nie ma w tym nic dziwnego. Dzierganie zmniejsza poziom stresu, odpręża i uwalnia myśli od trosk codzienności. Jest także sposobem na stworzenie wymarzonego elementu garderoby czy tekstylnej dekoracji. Każdy projekt wymaga dopasowania odpowiedniej włóczki. Zastanawiasz się, jakie motki warto kupić, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z dziewiarstwem? Zatem czytaj dalej – w poniższym artykule podpowiadamy, jakie włóczki to strzał w dziesiątkę!

Jakie włóczki wybrać – naturalne czy syntetyczne?

Wyroby handmade cieszą się dużą popularnością. Co ciekawe, są postrzegane jako dobra luksusowe. Pragniesz wyczarować oryginalny sweter? A może chcesz podarować bliskiej osobie własnoręcznie zrobiony szal? W każdym z tych przypadków kluczową kwestią jest wybranie odpowiedniej włóczki. Wiele początkujących dziewiarek lub dziewiarzy zastanawia się, jakie motki warto wybrać, by dzianiny zachwycały nie tylko walorami wizualnymi, ale także praktycznymi. Dostępne na rynku włóczki różnią się między sobą wieloma parametrami. Można je podzielić ze względu na pochodzenie włókien. Możemy więc wyróżnić włóczki naturalne i syntetyczne. Początkujący miłośnicy robótek ręcznych zdecydowanie chętniej sięgają po włóczki naturalne – ze względu na ich wyjątkowe właściwości. Wiele zależy jednak od specyfiki danego projektu.

Jakie włóczki naturalne możemy wyróżnić?

Włóczki naturalne pochodzą ze źródeł zwierzęcych lub roślinnych. Zanim wybierzesz motek, zdecyduj, co chcesz z niego wykonać, a następnie dobierz odpowiedni rodzaj. Do najczęściej wybieranych motków pochodzenia zwierzęcego zaliczyć możemy wełnę. Włóczka wełniana sprawdzi się najlepiej do wyrobów jesiennych i zimowych. Wełna jest pozyskiwana z różnych zwierząt, m.in. z merynosów, alpak czy kóz.

Możesz też zdecydować się na włóczki pochodzące ze źródeł roślinnych. Najczęściej wybór pada na motki bawełniane. Sprawdzą się do każdego projektu, od którego oczekujesz delikatności, miękkości i uniwersalności. Ciekawym rozwiązaniem są też włóczki lniane. Ubrania wykonane z tego materiału są wprost stworzone na sezon wiosenno-letni.

Na co musisz zwrócić uwagę przy zakupie włóczek?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj włóczki się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, że na wytrzymałość wyrobu i na proces dziergania wpływa przede wszystkim jakość motków. Jeżeli poszukujesz włóczek wykonanych z wysokogatunkowych włókien, odwiedź np. Sklep Makunki. W kategorii: https://sklepmakunki.pl/129-wloczkisklad znajdziesz włóczki renomowanych producentów. Są dostępne w wielu grubościach i zachwycających kolorach, które pozwolą Ci swobodnie eksperymentować i tworzyć wyjątkowe, jedyne w swoim rodzaju projekty.