Obornik kurzy to naturalny nawóz organiczny cieszący się dużym uznaniem zarówno wśród rolników, jak i mniej doświadczonych ogrodników. Pozyskanie świeżego produktu jest jednak dość trudne. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się na wykorzystanie obornika kurzego w granulacie. Jak go stosować i dlaczego warto? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Obornik granulowany kurzy – co warto o nim wiedzieć?

Obornik granulowany kurzy powstaje na skutek wielu procesów, takich jak fermentacja, odparowanie nadmiaru wody, suszenie i granulowanie świeżego kurzego obornika. To oznacza, że granulat jest w 100% naturalnym nawozem. Podczas procesu produkcji pozbawia się go nasion chwastów czy groźnych patogenów, które zwykle znajdują się w świeżym oborniku.

Obornik granulowany kurzy ma bogaty skład. Warto przy tym zaznaczyć, że ma większą zawartość azotu niż inne oborniki. Oprócz tego można znaleźć w nim fosfor, potas, magnez, wapń, siarkę i niezbędne mikroelementy. Co ciekawe, obornik kurzy jest też bogaty w mikroorganizmy glebowe, które poprawiają jakość podłoża.

Jakie zalety ma obornik granulowany kurzy?

Obornik kurzy granulowany jest łatwiej dostępną i praktyczną alternatywą dla świeżego nawozu. Oba mają podobne właściwości, jednak granulat jest wygodniejszy w aplikacji. Co najważniejsze, jest pozbawiony charakterystycznego zapachu. Oprócz tego ma dość wysokie pH, dlatego często jest stosowany do odkwaszania gleby. Warto też wspomnieć o tym, że przyczynia się do powstawania próchnicy, dzięki czemu poprawia żyzność gleby. Jest łatwiejszy w przechowywaniu i transporcie niż obornik świeży. Ponadto można go stosować cały rok. Odpowiednio dawkowany jest bezpieczny dla roślin i środowiska.

Obornik granulowany kurzy jest łatwo dostępny, w przeciwieństwie do swojego świeżego odpowiednika. Znajdziesz go np. w e-sklepie Nova Minerals, w kategorii: https://novaminerals.pl/k/obornik-granulowany/obornik-kurzy/. Produkt jest dostępny w różnych pojemnościach, dzięki czemu bez trudu dopasujesz odpowiedni do swoich potrzeb.

Jak stosować obornik granulowany kurzy?

Obornik granulowany kurzy wymaga rozcieńczenia z wodą. Zaleca się, by do nawożenia przygotować roztwór w proporcjach 1:10. Nawóz najlepiej nadaje się do dokarmiania drzew ogrodowych i warzyw. Bakłażany, pomidory, kapustę należy nim nawozić dwa razy w sezonie. Obornik granulowany kurzy nie jest jednak popularny w obszarze zasilania roślin okopowych. Wyjątkiem są ziemniaki. Może być też stosowany do nawożenia kwiatów doniczkowych i roślin ozdobnych.