Żeby zacząć inwestować na giełdzie, musimy posiadać własne konto maklerskie. To właśnie od jego założenia zaczyna się przygoda z giełdą. Dowiedzmy się więc o tym kluczowych informacji, tym bardziej że praktycznie każdy może stać się jego posiadaczem.

Konto maklerskie – kto może otworzyć?

Tak, to prawda, konto maklerskie jest dostępne, prawie że dla wszystkich, bo podstawowe wymagania dotyczą pełnoletności i posiadania dokumentu tożsamości. Oczywiście, zakładając konto maklerskie, musimy też mieć dostęp do własnego konta bankowego, z którego będziemy przelewać pieniądze. Co równie ważne i trzeba poruszyć na samym początku – korzystanie z konta maklerskiego związane jest z opłatami, ale te w zależności do wybranego rozwiązania mogą się różnić. Bardzo więc ważne, aby dobrze przeanalizować dostępne oferty, żeby zyskać, a nie stracić. Najważniejsze, aby konto maklerskie dopasować do wymagań i naszej bieżącej sytuacji.

Wiele ofert – możliwości i zagrożenia

A to na pewno nie jest łatwe, zwłaszcza dla początkujących, bo na rynku dostępnych jest wiele kont maklerskich, więc można pogubić się w tym gąszczu ofert. Różnią się one od siebie szczególnie pod względem opłat za prowadzenie rachunku, ale i dodatkowych usług związanych z aktywnością inwestora. Na pewno ważną informacją jest to, że konto maklerskie można otworzyć u każdego brokera na rynku, co z jednej strony jest pozytywne, bo mamy dużo możliwości, z drugiej – wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Na co więc zwrócić uwagę?

Jakie mamy inwestycyjne priorytety?

Zacznijmy od najważniejszego, a mianowicie tego, jakie mamy zamiary inwestycyjne, czyli co chcemy osiągnąć. Odpowiedzmy sobie na pytanie, czy interesuje nas codzienna obecność na giełdzie, czy raczej celujemy w inwestycje długoterminowe, na przykład obligacje. Niezwykle istotne jest więc to, ażeby konto maklerskie zostało precyzyjnie dopasowane pod kątem spodziewanej aktywności, dzięki czemu wykorzystamy je efektywnie i zwiększymy swoje szanse na sukces.

Ile to kosztuje?

Dopiero w drugiej kolejności przejdźmy do tematu związanego z opłatami za korzystanie z konta i za dokonywane na nim transakcje. Musimy być czujni, aby nie wybrać zbyt drogiego rozwiązania, dlatego też niezwykle ważne jest dokładnie dowiedzenie się o opłatach związanych z jego prowadzeniem, zwłaszcza prowizjach od realizowanych transakcji, ale też ewentualnych opłatach dodatkowych. Pamiętajmy jednak, że poznanie podstawowych opłat to za mało, należy dokładnie zapoznać się z Taryfą Opłat i Prowizji. Na jakie opłaty szczególnie zwracać uwagę? Oczywiście na prowizję – im niższe, tym lepiej. Dobrze też, jak konto, które chcemy wybrać, nie jest obarczone wieloma opłatami dodatkowymi. Sprawdźmy też, jak kształtują się inne opłaty, na przykład za prowadzenie konta i uruchomienie konta. Nie powinny być wygórowane.

Wygoda korzystania z konta maklerskiego – nie zapominajmy o tym

Ustalone priorytety są bardzo ważne, podobnie jak koszty, lecz nie można też zapomnieć o własnej wygodzie korzystania z konta maklerskiego. Najlepiej jak dom maklerski, w którym mamy rachunek działa aktywnie, posiadając wiele oddziałów, co pomoże nam szybko sfinalizować transakcje. Oczywiście to ważna opcja dla klientów lubiących załatwiać sprawy osobiście. Coraz więcej osób preferuje jednak formę zdalną i ta powinna być nie tylko dostępna, bo to w dzisiejszych czasach coś koniecznego, ale musi to funkcjonować bez zarzutu, niezależnie od tego, jakiej transakcji dokonujemy.

Nie ma więc wątpliwości, że jak chcemy wybrać odpowiednie konto maklerskie, nie możemy skupić się tylko na kwestiach związanych z opłatami, bo również inne są też bardzo istotne!