Kiedy chcesz zachować dobre zdrowie, dbasz o swój styl życia w wielu aspektach: kupujesz zdrową żywność, gotujesz dietetyczne potrawy, ćwiczysz, korzystasz ze SPA itp. Ale czy wiesz, że ważna jest również odpowiednia codzienna pielęgnacja twarzy i ciała? Kosmetyki naturalne to jedna z tych rzeczy, które czasami są pomijane, bo wydają się nie różnić od wersji konwencjonalnych. Czy na pewno tak jest? Przekonaj się!

Naturalne kosmetyki do twarzy i ciała vs. kosmetyki konwencjonalne

Na rynku dostępne są produkty do pielęgnacji twarzy i ciała, które najprościej jest podzielić na dwie grupy: naturalne i konwencjonalne. Podstawowe różnice między nimi można wyjaśnić w trzech kwestiach skupionych wokół składu kosmetyku.

Składniki Kosmetyki naturalne Kosmetyki konwencjonalne
Substancje pomocnicze

 

To podstawa kosmetyków. Umożliwiają wchłanianie składników aktywnych przez skórę i poprawiają jej teksturę.

Woda oraz oleje i woski roślinne, które zawierają niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Są zbliżone budową chemiczną do skóry i pozwalają na lepszą skuteczność produktu. Minerały i pochodne ropy naftowej.
Substancje czynne

 

To te, które zapewniają skuteczność produktu.

Surowce są pochodzenia roślinnego: olejki eteryczne, wyciągi z owoców, warzyw, ziół oraz esencje kwiatowe. Naturalne i syntetyczne składniki aktywne: witaminy, pierwiastki śladowe i syntetyczne cząsteczki.
Dodatki

 

Nadają kosmetykowi różne funkcje: emulgują, stabilizują, barwią, konserwują, perfumują itp.

Lista dodatków jest bardzo ograniczona i skupia się głównie na tych pochodzenia naturalnego. Syntetyczne konserwanty i przeciwutleniacze (parabeny, formaldehydy), emulgatory (PEG, PPG), syntetyczne barwniki, aromaty lub zmiękczacze.

 

W konsekwencji niektóre substancje chemiczne stosowane w kosmetykach konwencjonalnych zakłócają normalne funkcje fizjologiczne skóry. Mogą zatykać pory i powodować jej zaczerwienienie oraz silne swędzenie.

Kosmetyki naturalne: czy są warte inwestycji?

Powszechnie panuje przekonanie, że naturalne kosmetyki do twarzy i ciała są droższe. W porównaniu z produktami konwencjonalnymi to właśnie cena jest zwykle jedną z pierwszych zmiennych branych pod uwagę. Ale tak naprawdę jeśli przeanalizujesz koszt zakupu jednych i drugich, zauważysz, że zapłacisz za nie prawie tyle samo. Co więcej, w wielu przypadkach na cenę wyrobów konwencjonalnych wpływa przede wszystkim marka i jej popularność, a nie ich skład czy skuteczność.

Czasami konsumenci nie zwracają uwagi na jakość składników, jakie zawiera kosmetyk. Czy próbowałeś przeczytać taką listę na opakowaniu dostępnego w każdej drogerii kremu nawilżającego popularnej marki? To zadanie bardzo skomplikowane, ponieważ większość to składniki pochodzące z produktów petrochemicznych i konserwantów. W przypadku kosmetyków naturalnych źródłem składników są zazwyczaj rośliny i kwiaty oraz wyciągi z owoców i warzyw, których stężenie dobrane jest tak, by korzystnie wpływać na skórę. Dzięki temu produkt jest o wiele bardziej skuteczny i trzeba zużyć go mniej niż standardowego kosmetyku, by uzyskać pożądany efekt.

Jakie kosmetyki naturalne warto kupić?

Najlepszą alternatywą są polskie kosmetyki naturalne bez konserwantów, które wykorzystują składniki pochodzenia roślinnego i są kompatybilne z wymaganiami skóry. Nie ma sensu rezygnować z jakiegoś organicznego produktu na rzecz wersji konwencjonalnej. Niezależnie od tego, czy jest to szampon do włosów, krem do twarzy, żel do jej mycia czy balsam do ciała lub inny kosmetyk, nie rezygnuj z naturalnych form pielęgnacji.

Sekretem takich produktów są składniki pochodzenia roślinnego i organicznego, czyste i nierafinowane, uprawiane i przetwarzane bez użycia środków chemicznych. To dzięki nim kosmetyki naturalne są skuteczne i bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry.

Stosunek jakości do ceny naturalnych produktów kosmetycznych jest bardzo dobry. Skuteczność jest większa, potrzebujesz mniej produktu, unikasz składników wątpliwego pochodzenia, a także możesz liczyć na prawdziwe korzyści pielęgnacyjne.