Blacha to bardzo popularny materiał, który łatwo poddaje się obróbce. Do tego celu wykorzystuje się kilka metod, a także specjalne maszyny. Dzięki temu możliwe jest wytwarzanie precyzyjnych elementów, których używa się w wielu miejscach. Zastanawiasz się, jakie zastosowanie mają maszyny do obróbki blachy? Czytaj dalej, a dowiesz się, które urządzenia doskonale sprawdzają się podczas pracy z tym rodzajem materiału.

Poznaj podstawowe rodzaje blachy

Blachy mają szerokie zastosowanie w przemyśle maszynowym, metalowym i budownictwie. Produkuje się je w postaci arkuszy lub taśm zwiniętych w kręgi. W zależności od tworzywa, z jakiego zostały wykonane, wyróżnia się następujące ich rodzaje:

blachy stalowe – to materiał bardzo wytrzymały, dlatego też często poddawany jest obróbce technologicznej. Mogą być ocynkowane, powleczone poliestrem, puralem, plastizolem lub alucynkiem. Występują w różnych kolorach. Wykorzystuje się je przy produkcji płyt warstwowych i budowy powierzchni dachowych.

blachy aluminiowe – charakteryzują się lekkością i plastycznością. Są nietoksyczne, wytrzymałe i odporne na działanie korozji. Stosuje się je do pokrywania ścian i jako pokrycie dachowe.

blachy miedziane – to tworzywo, które nie odkształca się podczas działania wysokich i niskich temperatur. Wykorzystuje się je jako obudowa maszyn przemysłowych i na powierzchnie dachowe.

blachy mosiężne – wykonane najczęściej ze stopu miedzi i cynku. Stosuje się je do wykonywania elementów lamp, instrumentów muzycznych i akcesoriów kuchennych.

Maszyny do obróbki blachy – jakie mają zastosowanie?

Metod obróbki blachy jest wiele. To właśnie dzięki nim możesz uzyskać odpowiednio przygotowane elementy. Poza nimi do wyboru masz wiele zaawansowanych technologicznie maszyn, które pozwalają na osiągnięcie sporych oszczędności zarówno w czasie pracy, jak i materiału. Przykładowo, w ofecie https://www.eril-maszyny.pl/, można wyróżnić gilotyny, nożyce, walcarki i zaginarki do blachy. Zobacz, jakie mają zastosowanie.

Gilotyny i nożyce do obróbki blachy

Gilotyny i nożyce to narzędzia do cięcia blachy, które muszą charakteryzować się solidnym wykonaniem i wytrzymałością. Gwarantują precyzyjne i prostolinijne cięcie materiału. Składają się z dwóch noży, które są nachylone pod niewielkim kątem. To urządzenia o niezwykle prostej obsłudze. Najczęściej stosowane są w przemyśle budowlanym do przycinania blachy na rynny lub dachówki.

Zaginarki do blachy – urządzenia ręczne i segmentowe

Zaginarki do blachy jak sama nazwa wskazuje, służą do zaginania materiału. Umożliwiają one także przecinanie arkuszy. Rozróżnia się giętarki ręczne i segmentowe. Gięcie tworzywa nie obniża jego wytrzymałości i odporności na czynniki mechaniczne czy atmosferyczne. Te urządzenia przystosowane są do formowania blach o różnych grubościach i różnych wielkościach arkuszy. Stanowią obowiązkowe wyposażenie każdej budowy.

Walcarki ręczne i silnikowe do obróbki blachy

Podczas gięcia i kształtowania blachy za pomocą walcarki powstają elementy w kształcie łuku, elipsy, owalu i stożka. Dzięki nim można więc stworzyć konstrukcje stalowe, mosty, rury, zbiorniki i rynny. Walcowanie nie wpływa na zmianę właściwości obrabianego elementu. Urządzenia ręczne wykorzystuje się do najprostszych prac, w tym do zwijania blachy o małych rozmiarach lub cienkiej grubości. Z kolei walcarki silnikowe to maszyny o zaawansowanej technologii, które pozwalają na zwiększenie możliwości obróbczych.