Rozwój technologii sprawia, że w rolnictwie nieustannie wdrażane są nowoczesne rozwiązania. Dzięki temu coraz łatwiejsze staje się kontrolowanie jakości uprawianych zbóż. To samo tyczy się utrzymania ich parametrów w zakresie wymaganych norm. Jednym z najistotniejszych kryteriów jakościowych jest wilgotność ziarna. Kluczową czynnością stał się więc pomiar wilgotności zboża. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy, w jakim celu się go wykonuje. Zaprezentujemy także urządzenia do pomiaru wilgotności ziaren. Pokrótce omówimy też ich zalety.

W jakim celu wykonuje się pomiar wilgotności zboża?

Znajomość parametru wilgotności zboża jest bardzo istotna. Decyduje bowiem o jego jakości. Zbyt duża ilość wody w ziarnach skutkuje powstawaniem uszkodzeń mechanicznych w trakcie żniw. Przyczynia się także do rozwoju mikroorganizmów i grzybów w trakcie ich przechowywania. W wilgotnym środowisku rozpoczyna się bowiem proces fermentacji. Wszystko to prowadzi do obniżenia jakości. Tym samym spada wartość rynkowa zebranego plonu.

Zgodnie z tym za cel wykonywania pomiaru wilgotności zboża przyjmuje się:

– uniknięcie powstawania pleśni i grzybów,

– ułatwienie przechowywania zboża,

– określenie wartości rynkowej produktu,

– zwiększenie wartości handlowej zebranego plonu,

– możliwość kontrolowania, czy ziarno spełnia określone normy,

– określenie najdogodniejszego momentu na rozpoczęcie żniw,

– możliwość sprawdzania przebiegu suszenia, co pozwala na jego odpowiedni przebieg.

Wszystko to przekłada się na zysk gospodarstwa rolnego. To właśnie dlatego warto znać jak najdokładniejszy poziom wilgotności ziarna.

Urządzenia do pomiaru wilgotności ziaren – kontrola jakości zbóż w każdym miejscu i czasie

Pomiar wilgotności zboża można realizować na kilka sposobów. W ostatnim czasie na popularności zyskują zwłaszcza mobilne urządzenia do pomiaru wilgotności ziaren. Przemawiają za tym korzyści, jakie można dzięki nim osiągnąć.

Otóż mierniki wilgotności są tanie i bardziej praktyczne niż inne metody. Wszystko dzięki ich zwiększonej mobilności, która pozwala na kontrolę zbóż w każdym miejscu i czasie. W rezultacie można regularnie sprawdzać poziom wody w zbożach i czuwać nad ich jakością – niezależnie od tego, czy ma to miejsce na magazynie, czy też na polu.

Współczesne urządzenia do pomiaru wilgotności ziaren wykazują dużą precyzję. Wystarczy jedynie postawić na wysokiej jakości produkt renomowanej marki. Takie mierniki znaleźć można np. pod linkiem https://benetech.eu/category/mierniki-wilgotnosci-ziarna. Urządzenia te pozwalają na określenie zawartości wody w różnych rodzajach ziarna. Sam pomiar jest przy tym naprawdę łatwy i szybki. Mierniki wilgotności ziarna to zatem obowiązkowe wyposażenie każdego współczesnego gospodarstwa rolnego.