Profilaktyka zdrowotna jest bardzo ważna. Bardzo wiele chorób wykrytych we wczesnym stadium, daje znacznie lepsze rokowania, niż ich postępująca już postać. Warto więc poddawać się różnorodnym badaniom, które mogą pozwolić nam kontrolować stan swojego zdrowia, by jak najdłużej cieszyć się wspaniałą formą. Dlaczego warto regularnie wykonywać badanie USG? Jak się do niego przygotować?

Czy wykonywać badanie USG? Warszawa – gdzie szukać pomocy?

Badanie USG jest w pełni bezpiecznym testem diagnostycznym. W ten sposób można zbadać wiele narządów wewnętrznych ludzkiego ciała, jednak największą popularnością cieszą się badania jamy brzusznej, USG tarczycy oraz kontrolne badania ultrasonograficzne w trakcie ciąży. Badanie to jest w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, dlatego właśnie jest jednym z najczęściej wykonywanych w okresie prenatalnym, może też być wykonywane już u małych dzieci.

Dlaczego warto regularnie przeprowadzać badanie USG?

W trakcie takiego badania można wykryć bardzo wiele nieprawidłowości, wielu narządów. Dlatego właśnie każdy z nas powinien wykonywać je regularnie. Profilaktyka powinna stać się stałą częścią naszego życia, nie tylko w sytuacji, kiedy zaczyna dziać się coś nieprawidłowego. Poprzez badanie ultrasonograficzne, przy pomocy fal, daje możliwość zobaczenia struktury narządów wewnętrznych – jest to możliwe, dzięki falom, które są emitowane przez to urządzenie. Przeprowadzenie badania przez wykwalifikowanego specjalistę, daje możliwość szybkiego wykrycia  różnorodnych nieprawidłowości.

Jak należy przygotować się do badania USG?

Sposób przygotowania się do badania uzależniony jest przede wszystkim od tego, który obszar będzie ono obejmowało. Najwięcej czynności przed wymaga diagnostyka jamy brzusznej oraz układu moczowego. W przypadku innych narządów, w większości, nie jest konieczne dodatkowe przygotowanie. Uzyskanie dobrej widoczności diagnostycznej w badaniu ultrasonograficznym jamy brzusznej, wymaga usunięcia z brzucha gazów w celu uwidocznienia narządów, najlepiej też, kiedy pacjent zgłasza się na czczo (minimum 6 godzin przed badaniem powstrzymujemy się od jedzenia). W przypadku badań obejmujących jamę brzuszną, jak i układ moczowy należy przed badaniem wypić minimum 1.5 litra płynów – w pierwszym przypadku pozwoli to na lepsze uwidocznienie jelit, w drugim pęcherza.

Jak wygląda przeprowadzenie badania USG?

Samo badanie USG jest krótkie – trwa od kilku do kilkunastu minut. Ultrasonograf emituje fale, które pozwalają uwidocznić strukturę wewnętrzną. Odbywa się to poprzez przykładanie do objętego badaniem obszaru specjalnej głowicy, po wcześniejszym pokryciu tego obszaru specjalnym żelem. Jest on swego rodzaju łącznikiem, między głowicą, którą przeprowadza się badanie, a skórą pacjenta.

Warszawa, ze względu na to, że jest dużym miastem, wysokorozwiniętym, zapewnia swoim mieszkańcom bardzo dobre warunki, jeżeli chodzi o dostęp do badań. Najlepszy sprzęt, wysokiej klasy specjaliści jak w przypadku  kliniki REX MEDICA, gwarantują każdemu pacjentowi najlepszą opiekę.