Wybierając ogrzewanie do naszego domu mierzymy się z koniecznością dokonania wyboru pomiędzy rodzajem produktów, które znamy bardzo dobrze, a nowinkami dostępnymi na rynku. Wśród nas są tacy, którzy sięgają tylko po dobrze znane rozwiązania i tacy, którzy lubią poznawać nowe urządzenia. Zarówno dla jednych, jak i dla drugich elektryczne promienniki mogą okazać się atrakcyjną alternatywą. Ponieważ, mimo że jest to sprzęt jeszcze nie do końca powszechnie używany w domach, to jednak ma bardzo szerokie zastosowanie i szereg zalet, które mogą skłonić do wyboru tej technologii.

Promienniki podczerwieni to obecnie jeden z najbardziej ekonomicznych sposobów ogrzewania pomieszczeń oraz przestrzeni na zewnątrz. Ciepło pochodzące z promienników ogrzewa bezpośrednio tylko przedmioty i osoby, które znajdują się w ich pobliżu. Nie ogrzewają powietrza, jak robią to tradycyjne grzejniki konwekcyjne. Dzięki temu zyskujemy rodzaj ogrzewania dostosowany typowo do naszych potrzeb. Ponieważ promienniki podczerwieni działają z wysoką skutecznością niezależnie od miejsca. Pozwala to na ogrzanie zarówno pomieszczenia, jak i uzyskanie pożądanej temperatury na zewnątrz – na tarasie lub w ogrodzie.

Co to jest promiennik podczerwieni? Zasada działania ciepła na podczerwień

Działanie promienników podczerwieni polega na wykorzystaniu energii podczerwieni do przenoszenia ciepła z jednego obiektu na drugi. Jest to przeciwieństwo elektrycznych elementów grzewczych, które do wytwarzania ciepła wykorzystują opór elektryczny. Grzejnik na podczerwień wykorzystuje energię elektryczną do generowania fal o wysokiej częstotliwości, które rozchodzą się na zewnątrz urządzenia, a nie do bezpośredniego generowania ciepła.

Energia podczerwieni jest formą promieniowania elektromagnetycznego, podobnie jak światło widzialne i fale radiowe. Jednak w przeciwieństwie do światła widzialnego i fal radiowych, energia podczerwona nie jest widoczna dla ludzkiego oka. W rzeczywistości promienniki podczerwieni działają poprzez emitowanie niewidzialnej energii podczerwieni (ciepła) w kierunku obiektów znajdujących się w ich zasięgu.

Promienniki ciepła i ich zastosowanie

Promienniki podczerwieni to doskonały sposób na ogrzewanie domu lub biura bez użycia energii elektrycznej. Wykorzystują one promienie podczerwone do ogrzewania obiektów, a nie wykorzystują energii elektrycznej do wytwarzania ciepła. Promienie podczerwone są pochłaniane przez przedmioty, a następnie wypromieniowują dodatkową energię z powrotem do pomieszczenia poprzez przewodzenie i konwekcję, co jest odczuwalne jako ciepło.

Promienniki podczerwieni idealnie nadają się do ogrzewania małych pomieszczeń, takich jak biura, garaże, warsztaty i piwnice. Świetnie nadają się również do suszenia mokrych ubrań, dlatego często można je znaleźć w pralniach, ale można je również stosować w łazienkach lub saunach, gdzie ludzie chcą się zrelaksować i odprężyć.

Promienniki podczerwieni mają wiele zastosowań, od przemysłowych po mieszkaniowe. Są one wykorzystywane w następujących branżach i zastosowaniach:

  • w ogrzewaniu przemysłowym promienniki podczerwieni są wykorzystywane do suszenia, utwardzania i ogrzewania produktów;
  • w ogrzewaniu budynków mieszkalnych promienniki podczerwieni są wykorzystywane do ogrzewania domów i zapewniania komfortu osobistego;
  • promienniki podczerwieni są wykorzystywane do gotowania oraz innych zadań związanych z przygotowywaniem żywności.

Jakie są zalety promieniowania podczerwonego?

Promieniowanie podczerwone ma wiele zalet. Zaczynając od aspektu ekonomicznego poprzez ekologiczny, a na zdrowotnym kończąc. To rodzaj urządzeń, który nie narazi nas na duże zużycie energii. Do uzyskania komfortu cieplnego potrzeba naprawdę niewiele, bo promienniki ogrzewają powierzchnię napotkanych przedmiotów, a nie powietrze obecne wokół. Choć jednorazowa cena, jaką należy zapłacić za promiennik podczerwieni może wydawać się dla niektórych zbyt wysoka, warto pamiętać o tym, że jest to początkowa inwestycja, która zwróci się podczas użytkowania. Niezależnie od powierzchni, promienniki są w stanie ogrzać każdy element w pomieszczeniu i sprawić, że miejsce będzie ciepłe i przytulne.

W różnych zastosowaniach pracuje się z różnymi promiennikami – mogą to być panele grzewcze, które umieszcza się na dużych płaskich powierzchniach, ale też możemy dostać prosty, niewielki promiennik podczerwieni stołowy, który jest kompatybilny i zapewni komfort w małym pomieszczeniu.

Kwestia wpływu na zdrowie jest również warta wspomnienia, bo promieniowanie IR doskonale wpływa na nasz organizm – od układu oddechowego po krwionośny. Naprawdę warto zaznajomić się z tym tematem.

Artykuł powstał przy współpracy z http://irsystem.pl/