Przedsiębiorco - o tym musisz pamiętać

Prowadzisz przedsiębiorstwo? Świetnie się składa! Praca na etacie nie jest dla każdego, a korzyści płynących z prowadzenia własnej działalności gospodarczej jest naprawdę wiele… Niemniej otwarcie biznesu i wyróżnienie się na tle konkurencji to nie lada sztuka! Specjalnie dla świeżaków w biznesowym świecie przygotowaliśmy krótki poradnik. O czym musicie koniecznie pamiętać? Zobaczcie sami!

Rejestracja firmy – co musisz wiedzieć?

Kluczową kwestią, o której należy wspomnieć, jest rejestracja działalności gospodarczej. Dlaczego o tym wspominamy? Otóż niedopełnienie tego kroku może skutkować brakiem możliwości wejścia na rynek. Decydując się na otwarcie własnego biznesu, konieczne jest złożenie wniosku do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Jest to całkowicie bezpłatne, tym samym pozwala na niezwłoczne rozpoczęcie działalności. Bez tego ani rusz!

Zatrudnianie pracowników

Prowadząc działalność, z czasem może zaistnieć potrzeba zatrudnienia pracowników. Dodatkowa pomoc zawsze może się przydać, a to zaś wiążę się z kolejnymi zobowiązaniami, jakie na ciebie spadną. Wówczas niezbędne jest spełnienie kilku formalności oraz zgłoszenie potencjalnych pracowników w ZUS-ie. Niby proste, a jednak! Co więcej, jesteś zobowiązany do przestrzegania odgórnie nałożonych obowiązków względem pracowników i stosowania zasad BHP.

Automatyzacja procesów w firmie – co to jest?

Prowadzenie własnego przedsiębiorstwa wymaga od nas dużych nakładów pracy, a przeładowanie pracowników zadaniami może negatywnie odbić się na funkcjonowaniu firmy. Odpowiednio wdrożona automatyzacja ma bowiem za zadanie usprawnić zachodzące w firmie procesy oraz odciążyć pracowników. Istnieje jednak mylne przekonanie, iż automatyzacja ma na celu całkowite zastąpienie pracy rąk ludzkich. Nie i jeszcze raz nie! Wdrożony system nie tylko zoptymalizuje działania firmy, lecz także wpłynie na wydajność twojego zespołu oraz zminimalizuje ryzyko wystąpienia jakichkolwiek błędów. Co więcej, zyskasz czas i pieniądze! Czego bowiem chcieć więcej?

Firma Implemo – https://implemo.pl/uslugi/wdrozenie-automatyzacji/ – zajmuje się wdrażaniem automatyzacji procesów w firmie raz systemów ERP od początku do samego końca. Jeżeli prowadzisz działalność i szukasz sprawdzonych sposobów, jak wznieść markę na jeszcze wyższy level – koniecznie zajrzyj na stronę.

Strategia marketingowa

Nie od razu Rzym zbudowano – to fakt! Co mamy na myśli? Początki bywają trudne, a dobry koncept nie zawsze będzie wystarczający… Dokładnie przemyślana strategia marketingowa to klucz do sukcesu. Mamy świadomość, iż we wczesnym etapie prowadzenia własnej działalności gospodarczej możecie nie dysponować zbyt wysokim kapitałem. Niemniej inwestycja w promocję nowopowstałej marki to absolutna konieczność. Określ grupę docelową twojej marki i wdróż odpowiednie działania.

Konto firmowe – czy to konieczne?

I tak, i nie! Prowadząc mały biznes, posiadanie konta firmowego nie jest obligatoryjne. W przypadku dużych przedsiębiorstw – już tak. Niemniej zalecamy wam założenie konta firmowego, gdyż ułatwi to zarządzanie budżetem – prywatnym i firmowym.

Finansowanie biznesu

Koszty – często bardzo wysokie, to nieodłączny element prowadzenia przedsiębiorstwa. Jeżeli dopiero stawiasz pierwsze kroki w biznesowym świecie, możesz skorzystać z dofinansowania. I nie – nie mamy tutaj na myśli kredytu, a rozwiązania takie jak pomoc z urzędu czy dotacje unijne. Zrób research i sprawdź, czy twoja działalność kwalifikuje się do wybranej przez ciebie formy dofinansowania!

Chyba nie musimy wspominać, jak duże znaczenie ma rozwój, zwłaszcza w przypadku osób prowadzących własny biznes, nieprawdaż? Jeśli postawisz na swój rozwój, jednocześnie rozwiniesz własną firmę. Zdobywanie nowych umiejętności i tak cennego doświadczenia to absolutna konieczność. Bez tego ani rusz. W dobie Internetu możesz liczyć na darmowe kursy, materiały i wiele innych… Nie ma na co czekać! Prowadzenie firmy wymaga obszernej wiedzy nie tylko z zakresu twojej branży.

Porażka czy lekcja?

Prowadzenie własnego biznesu nie zawsze będzie owiane pasmem sukcesów… i to należy brać pod uwagę! Wielu przedsiębiorców – zwłaszcza nowicjuszy napotyka na swej drodze przeszkody, które bez większych trudności można ominąć. Potraktuj porażkę jak lekcję. Zobacz, co możesz z niej wynieść i dlaczego ma ona tak duże znaczenie. Trudne chwile w firmie mogą zdarzyć się nawet w najlepiej prosperujących firmach. To nieuniknione! Istotne, aby z każdego błędu wyciągać wnioski!