Każda porządna piwnica powinna być należycie zagospodarowana. Na pierwszy rzut oka, w takiej przestrzeni może nie być zbyt wiele możliwości. Jedni zaaranżują tam składzik, inni postawią na klasyczne rozwiązania i postawią na warsztat. Jednak nie zawsze trzeba się trzymać sztampowych pomysłów. Warto sięgnąć po śródziemnomorską myśl i stwierdzić, że warto stworzyć piwniczkę na wino. Zanim jednak uda Ci się zrealizować pomysł, zastanów się, co Ci będzie potrzebne. Asortyment, w jaki możesz się wyposażyć, jest niezwykle szeroki. Zalecamy jednak zacząć od stojaków na wino, cała reszta przyjdzie z czasem. Jak je wybrać, żeby podjąć dobrą decyzję? Oto kilka porad.

Stojaki na wino – od czego zacząć swoje poszukiwania?

Najlepszym początkiem poszukiwań stojaków na wino będzie pobranie wymiarów piwnicy. Zanim jednak sięgniesz po miarkę, postaraj się zdiagnozować swoje potrzeby. Jeżeli zamierzasz stworzyć pokaźną kolekcję trunków z całego świata, a dodatkowo chcesz mieć przestrzeń na degustację prosto z półki, to warto pomyśleć o konstrukcjach mocowanych do ściany, tak aby zaoszczędzić nieco powierzchni. Z drugiej strony, może zamierzasz zainwestować w niewielką, ale bardzo konkretną paletę win. Wtedy zastanów się nad poręcznymi stojakami na wino, które ustawisz na ladzie na odpowiedniej wysokości.

Zabieramy się za pomiary – na co zwrócić uwagę, aranżując piwniczkę z winami?

Gdy już wiesz, czego oczekujesz od swojej nowej inwestycji, to najwyższy czas rozpocząć pomiary. Warto na początku zdecydować, na której ścianie umieścisz swoje półki na wino. Pamiętaj, że jeśli twoja piwnica jest przed remontem, to od szerokości ściany należy odjąć kilka centymetrów na płytki, tynki i ewentualne poprawki murarskie. Poza tym, nie zaleca się zajęcia całej szerokości ściany. Jest to spowodowane tym, że taki obszerny regał będzie potem trudno przestawiać. Dlatego warto podzielić całość na dwa lub trzy mniejsze meble, które w razie potrzeby można umieścić na innej ścianie. Sporo problemów może przysporzyć zbyt wysoka półka. Jeżeli jednak jesteś świadomy problemów, jakie mogą się z tym wiązać, to zapatrz się dodatkowo w drabinkę i schody.

Drewniane stojaki na wino – dlaczego warto po nie sięgnąć?

W zależności od tworzywa, stojaki na wino będą miały nieco inne walory wizualne i techniczne. Do najpopularniejszych można zaliczyć te drewniane. Dawcą materiału są sosny, które dają klasyczną jasną barwę i ciekawy wzór słojów. Dzięki temu nadają się do wielu wnętrz. W piwnicy także się sprawdzą bardzo dobrze. Należy jednak uważać na wilgoć i zalania. Te zdarzają się dość często w piwnicach i mogą prowadzić do zapleśnienia i wypaczenia się drewna. Ustrzeżesz się przed tym, impregnując je specjalistycznymi preparatami. Dodadzą one także twojemu stojakowi intensywniejszej barwy.

Stalowe stojaki na wino – pasują do nowoczesnych wnętrz, ale nie tylko

Zupełnie inną bajką są metalowe stojaki na wino. Ich konstrukcja jest zdecydowanie bardziej sztywna. Na krótką metę nie jest im też straszna piwniczna wilgoć, jednak musisz pamiętać, że z czasem mogą pojawić się ogniska korozji. Najbezpieczniej jest je od czasu do czasu sprawdzać w tym kierunku. Metal jest także łatwiejszy do utrzymania w czystości. Dlatego w perspektywie piwnicy, wydaje się on być niezłym rozwiązaniem.

Stabilność konstrukcji – zwróć na to szczególną uwagę

Niezwykle istotnym parametrem, na jaki musisz zwrócić uwagę przy zakupie stojaków na wino, jest ich stabilność. Podczas przechowywania, butelki powinny pozostawać w absolutnym bezruchu, zwłaszcza, jeśli zamierzasz odkładać tam młode trunki. Płyn w szkle nie powinien się przemieszczać, dlatego przymocuj taki mebel bezpośrednio do ściany. Zabezpieczy cię to przed zmętnieniem wina i także przed wywróceniem go – co jest już absolutną tragedią i najczarniejszym ze scenariuszy.

Ogólne porady przy wyborze odpowiedniego mebla do przechowywania wina

Na koniec warto dodać kilka detali, które mogą pomóc w odsiewaniu kiepskich propozycji. Dobry stojak na wino powinien utrzymywać butelki w pozycji leżącej. W taki sposób, aby korek był zanurzony pod powierzchnią płynu. Mitem jest stwierdzenie, że wino nabiera w ten sposób nieprzyjemnego posmaku. Jest wręcz przeciwnie. Dzięki temu materiał blokujący dostęp powietrza z zewnątrz nie wysycha i nieustannie szczelnie zamyka butelkę. Dobry stojak będzie także wykonany w taki sposób, że każda sztuka wina będzie od siebie w równych kilkucentymetrowych odstępach. To zdecydowanie ułatwi sięganie po nie. Wysokość półek ma także znaczenie, choć głównie dla osoby, która będzie ich używać, większa przestrzeń sprawi, że prościej będzie czytać etykiety, co może mieć znaczenie, zwłaszcza w kontekście piwnicy.