Trening w podwieszeniu, czyli popularne ćwiczenia z wykorzystaniem TRX, to rodzaj treningu funkcjonalnego który wykorzystuje ćwiczenia z ciężarem ciała, aby rozwijać siłę, równowagę, elastyczność i stabilność rdzenia jednocześnie. Trening w podwieszeniu został spopularyzowany przez komandosa Navy SEAL Randy’ego Hetricka i jest obecnie używany przez ludzi na wszystkich poziomach sprawności, od sportowców po pacjentów fizjoterapii. Mimo że przed upopularyzowaniem się treningu z TRX wiele osób ćwiczyło z wykorzystaniem kółek gimnastycznych, wykonując ćwiczenia podobne do tych znanych z zajęć i treningów TRX, to właśnie wprowadzenie charakterystycznych czarno-żółtych pasów treningowych do klubów fitness spopularyzowały ten sposób ćwiczzenia.

trening w podwieszeniu

Zalety treningu w podwieszeniu

Trening TRX jest wszechstronnym systemem treningowym, który może być wykorzystywany do wielu różnych ćwiczeń. System TRX składa się z dwóch regulowanych pasków, które są zakotwiczone do mocnej konstrukcji, takiej jak rama drzwi, brama na sali fitness lub… drzewo w naszym ogródku lub w parku. Użytkownik może następnie użyć własnej masy ciała do wykonania różnych ćwiczeń, takich jak podciąganie, pompki, wiosłowania i przysiady. Wśród popularnych ćwiczeń wykorzystujących system TRX znajdziemy takszereg ćwiczeń angażujących mięśnie brzucha, do którego wzmacniania ćwiczenia w podwieszeniu doskonale się sprawdzają. Trening z TRX to kapitalny przykład na trening funkcjonalny dostępny dla każdego.

Jakie efekty da trening z TRX?

Trening w podwieszeniu to doskonały sposób na budowanie siły i wytrzymałości mięśniowej. Jest to również świetny sposób na poprawę równowagi i koordynacji. System TRX stawia przed użytkownikiem wyzwania o różnych poziomach trudności. Początkujące osoby dobrze się odnajdą w prostych ćwiczeniach, jak wiosłowanie z wykorzystaniem TRX czy przysiady. Wraz ze wzrostem naszego zaawansowania treningowego będziemy mogli utrudniać sobie pracę na wiele różnych sposobów. Przykładowo, nic nie stoi na przeszkodzie by z wykorzystaniem podwieszenia sprogresować (utrudnić) nasze pompki od poziomu, w którym trzymamy taśmy w rękach i korzystamy z odciążenia przedniej nogi, po pompki w staniu na rękach ze stopami wsadzonymi w taśmy TRX/ Możliwości progresji treningu w podwieszeniu czynią go idealnym treningiem dla osób, które chcą przenieść swoją sprawność na wyższy poziom.

Co musisz wiedzieć, zanim zaczniesz trenować

Istnieje kilka rzeczy, o których należy pamiętać podczas korzystania z systemu TRX. Po pierwsze, ważne jest, aby upewnić się, że pasy są zakotwiczone bezpiecznie, a karabinki są odpowiednio zamknięte i nie wykazują zużycia (pojawiającego się często gdy nie korzystamy z oryginalnych pasów). Po drugie, użytkownik powinien zacząć od ćwiczeń w uproszczonych wersjach i przejść do bardziej wymagających ćwiczeń w miarę poprawy siły i wytrzymałości. Wreszcie, ważne jest, aby słuchać swojego ciała i zatrzymać się, jeśli czujesz ból lub dyskomfort.

Podsumowanie. Gdzie szukać inspiracji do treningu?

Ogólnie rzecz biorąc, trening TRX to świetny sposób na poprawę poziomu sprawności fizycznej. Jest to wszechstronny system, który może być używany do wielu różnych ćwiczeń. Jest to również świetny sposób na poprawę równowagi i koordynacji. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy system treningowy nie musi odpowiadać wszystkim w tym samym stopniu, stąd jeśli nie spodoba Ci się trening w podwieszeniu, możesz spróbować także innych wariantów treningu funkcjonalnego.

Jeśli szukasz szerszych informacji na temat treningu z wykorzystaniem TRX, opisów ćwiczeń i przykładowych rozpisek treningowych, znajdziesz je na stronie Fitnessowy.NET w specjalnym dziale poświęconym treningowi w podwieszeniu: https://fitnessowy.net/trening-z-trx/