Węglowe filtry do okapu sprawiają, że powietrze w kuchni jest czyste, wolne od tłuszczu i różnego rodzaju zanieczyszczeń. Jakość takich filtrów uzależniona jest np. od wielkości kuleczek węgla aktywnego. Filtr jest skuteczny wówczas, gdy uruchomiony zostanie zaraz po rozpoczęciu pieczenia lub gotowania.

Czym są węglowe filtry do okapu?

Węglowe filtry do okapu składają się z kuleczek węgla aktywnego, które mają właściwości absorbujące. Opary powstające w czasie gotowania trafiają właśnie do takiego filtra. Powietrze w kuchni staje się dzięki temu czyste i świeże. Nieprzyjemne aromaty osadzają się na filtrze. 

Filtry do okapu tego typu są montowane na ogół na filtrach aluminiowych, które wyłapują cząsteczki tłuszczu. Są skuteczne, ale pod warunkiem, że zostaną uruchomione tuż po rozpoczęciu gotowania. Wtedy w pomieszczeniu nie dochodzi do nadmiernego wytwarzania się wilgoci i tłuszczu. 

Zalety stosowania węglowych filtrów do okapu

Węglowe filtry do okapu są w każdej kuchni wręcz nieocenione. Skutecznie eliminują nieprzyjemne zapachy, a przy okazji pozytywnie wpływają na trwałość mebli i sprzętu AGD. Dzięki nim okap umieścić można w zasadzie w dowolnym miejscu. Urządzenie to pełnić może jednocześnie funkcję praktyczną i dekoracyjną. Filtry węglowe usuwają aromaty i wilgoć, która wytwarzana jest w czasie gotowania. W ten sposób nie osadza się ona na zabudowie kuchennej czy ścianach. 

Oczywiście kluczem do sukcesu w tym przypadku jest regularna wymiana węglowych filtrów do okapu. W przeciwnej sytuacji urządzenie nie będzie działać poprawnie i nie spełni swojej podstawowej funkcji. Producenci zalecają wymieniać wkład po 3-6 miesiącach od pierwszego użycia. Sporo zależy tutaj od częstotliwości korzystania z danego sprzętu oraz jakości ich wykonania. Na szczęście można dość łatwo zauważyć, gdy filtr potrzebuje wymiany. Okap pracuje wtedy znacznie gorzej, a powietrze staje się o wiele bardziej zanieczyszczone.