Dlaczego budowa jednej strony internetowej kosztuje kilkaset zł innej kilka lub nawet kilkanaście tysięcy zł ?

Cena strony internetowej przez większość osób postrzegana jest jako coś jest jedynie chęcią zysku firmy która ją buduje, jest to mylne wyobrażenie które jest niczym więcej jak brakiem doświadczenia w tym jak wygląda proces budowy strony internetowej.

Na cenę strony internetowej składa się wiele czynników i chęć zysku wykonawcy oczywiście jest jednym z nich ale nie najważniejszym, nie takim który ma największy wpływ na koszt całkowity wykonania strony internetowej.

Sposobów jakich można użyć do budowy strony internetowej jest mnóstwo począwszy od najprostszych (choć nie w budowie) stron internetowych HTML gdzie nie mamy jako klient panelu do zarządzania tekstami tylko wszelkich modyfikacji tekstów musimy dokonywać bezpośrednio w kodzie HTML, poprzez strona internetowe oparte o popularne CMSy, szablony darmowe i komercyjne, na stronach dedykowanych pisanych od zera w PHP skończywszy.

Większości osób wydaje się że budowa strony internetowej na szablonie czy to darmowym czy komercyjnym to jest kilka kliknięć i po tzw. robocie ,niestety, gdyby to było aż tak proste każdy byłby w stanie zbudować sobie taką stronę samodzielnie, a nie bez powodu mnóstwo osób które potrzebują strony internetowej szuka wykonawców wpisując w Google zapytania tj.

Skoro więc to jest takie “proste” dlaczego ci wszyscy ludzie szukają kogoś kto by to zrobił za nich ?

Tak jak mówiłem na cenę wykonania strony internetowej wpływ ma mnóstwo czynników, wybierzmy sobie dla przykładu “prostą” stronę internetową na komercyjnym szablonie.

Koszt szablonu to z reguły kilkaset zł, ale aby strona wyglądała tak jak na szablonie nie wystarczy go kupić ponieważ aby móc wogóle pomyśleć o jego wykorzystaniu musimy

  • kupić domenę na której będzie działała nasza strona internetowa
  • kupić hosting – czyli miejsce pod pliki i bazę danych naszej strony internetowej
  • skonfigurować hosting, założyć konto FTP, wygenerować certyfikat SSL oraz go zainstalować
  • wgrać poprzez FTP pliki CMSa (np. WordPressa)
  • utworzyć bazę danych MySQL
  • uruchomić instalator wordpressa wypełniając wszystkie niezbędne pola dotyczące konfiguracji
  • przejść do konfiguracji samego już zainstalowanego WordPressa
  • dopiero zainstalować zakupiony szablon

Prawda że proste ? (:

Niestety to była ta łatwiejsza część

Teraz musisz skonfigurować sobie szablon który w zależności od autora może mieć ogrom możliwości parametryzacji a uwierz mi niekiedy dla osoby wprawionej w budowie stron internetowych mającej dokumentację przed sobą tak oczywiste to nie jest.

Po dokonaniu konfiguracji szablonu strony internetowej, przechodzimy do zapełniania szablonu naszymi tekstami i zdjęciami.

Tutaj w zależności od użytego przez autora edytora graficznego sprawa może być mniej lub bardziej skomplikowana, najprostsza jest w przypadku zastosowania edytora tj WpBakery Builder gdyż osadzanie w nim treści na naszej stronie internetowej w miejscu tzw. wypełniaczy jest dość intuicyjne. Schodki zaczynają się dopiero wtedy gdy próbujemy utworzyć od zera kolejną podstronę bo szablon jej nie miał gdzie musimy sami zaprojektować jej architekturę od zera, wtedy minuty potrafią przeradzać się w kwadransy, kwadransy w długie godziny a godziny w dni.

Cane nie bierze się znikąd. Cena strony internetowej to m.in. czas który projektant stron internetowych musi poświęcić na te wszystkie elementy o których powyżej pisałem, w jednym przypadku zajmie to kilka godzin, w innym nawet kilka dni zależnie od tego jak bardzo ma być dana strona internetowa rozbudowana.

Problemu nie ma gdy witryna ma 5-6 podstron choć to nadal są godziny pracy, problem się rozpoczyna gdy witryna ma naście lub kilkadziesiąt podstron z których każda ma mieć indywidualny layout.

Godzina pracy projektanta to z reguły 100-150 do 200 zł , dolicz do tego licencję na szablon, hosting z domeną oraz certyfikatem SSL który w pierwszym roku często dodawany jest jako gratis.

Oczywiście wszystko można zrobić samodzielnie przy odrobinie z naciskiem na “dużo” samozaparcia, pytanie jest takie czy zamierzasz się w przyszłości zająć komercyjnym świadczeniem usług projektowania stron internetowych czy biznesem który dopiero otworzyłeś ?

No właśnie, moim zdaniem lepiej powierzyć to zadanie profesjonaliście który zajmuje się wyłącznie budową stron internetowych po to aby swój czas poświęcić na sprawy związane z własnym biznesem których szczególnie na początku do załatwienia jest całe mnóstwo. Cena strony internetowej tak naprawdę jest niczym w porównaniu do cyklicznych kosztów związanych z jej reklamą dlatego moim zdaniem jeśli już masz na coś poświęcać swój czas to poświęć go raczej na edukację związaną z późniejszą reklamą swojej strony internetowej gdyż będzie to koszt cykliczny jeśli nie nauczysz się tego robić samodzielnie (i to niemały), niż na budowę własnej strony internetowej którą przeprowadzisz jeden raz.