Ząb zatrzymany jest takim problemem, z którym do dentysty co roku zgłasza się naprawdę mnóstwo osób. Dlaczego od razu prosimy tutaj o pomoc? Przede wszystkim wynika to z silnych dolegliwości bólowych, które na ogół temu towarzyszą. Dana osoba nie może normalnie chodzić do pracy, nie może jeść – nic więc dziwnego, że próbuje szybko sobie z tym poradzić i zapisuje się na wizytę do stomatologa.

Najczęściej w takiej sytuacji nie ma innego wyboru, jak tylko usunąć takiego zęba. Jeśli potrzebny Ci dobry stomatolog Wieliszew oferuje usługi takich właśnie specjalistów.

W przypadku wszelkiego rodzaju problemów stomatologicznych ważne jest to, aby od razu reagować – nie czekajmy na to, aż sytuacja się pogorszy. Wizyta u dentysty może nie będzie najprzyjemniejsza i na pewno będzie się to wiązało z dodatkowymi wydatkami – ale mimo wszystko jest to konieczne, bo w przeciwnym wypadku może dojść do dalszego rozwoju stanu zapalnego i konieczna będzie nawet hospitalizacja. Zatrzymane zęby to po prostu coś takiego, co wymaga szybkiej interwencji.

 

Dlaczego pojawił się u nas taki ząb?

Zatrzymany ząb najpewniej nie miał wystarczającej ilości miejsca w łuku zębowym i właśnie dlatego nie mógł się wyrżnąć. Jaka jest tego przyczyna? Czasami zęby w naszej szczęce są po prostu zbyt ciasno ułożone – albo winne mogą być także późno wypadające zęby mleczne. Ząb stały nie miał w takiej sytuacji możliwości prawidłowego wyrośnięcia i pojawił się problem. A których zębów to zwykle dotyczy? Będą to przede wszystkim zęby trzonowe i tzw. ósemki.

 

 

Jak trzeba się tym zająć?

Jednym z pierwszych problemów, jakie przychodzą do głowy będzie tutaj brak konkretnego zęba – jeśli się on zatrzyma to nie będzie widoczny w jamie ustnej i nie jest to raczej coś, co możemy ukryć. Choć do zatrzymania rzadko dochodzi w przypadku jedynek czy dwójek – to także jest możliwe i wtedy jest to przede wszystkim problem estetyczny. Najczęściej przejmujemy się jednak stanem zapalnym, który tworzy się nad zatrzymanym zębem – ból bywa tak dotkliwy, że nie jesteśmy w stanie nawet otworzyć szczęki.

Bardzo często potrzebna jest tutaj natychmiastowa pomoc chirurga stomatologicznego – ząb zostaje usunięty. Najtrudniej jest przeprowadzić taki zabieg w przypadku ósemek – dostęp do nich jest zwyczajnie problematyczny. Zatrzymany ząb można także ściągnąć – tutaj chodzi o leczenie długotrwałe i jego celem jest uratowanie takiego zęba. Wykorzystywany jest tutaj aparat ortodontyczny.