Zależy Ci na tym, aby Twoja pociecha szybko i bezproblemowo nauczyła się czytać? Na szczęście jest to jak najbardziej możliwe. Pomocna w tym może być metoda Glenna Domana, którą można wprowadzać już nawet niemowlakom. W jaki sposób to zrobić? Podpowiadamy!

Na czym polega metoda Domana?

Zastanawiasz się, na czym dokładnie polega nauka czytania metodą Domana? Otóż skupia się ona na pokazywaniu dziecku trzy razy dziennie zestawu kart z napisami. Odstępy między powtórzeniami powinny wynosić przynajmniej pół godziny. Musisz także wiedzieć, że każdy zestaw składa się z 5 tabliczek i jest codziennie modyfikowany. Początkowo pokazuje się dziecku proste rzeczowniki, które są mu szczególnie bliskie.

Etap zerowy nauki czytania

Zastanawiasz się, czy niemowlaka można zacząć uczyć czytać? Jest to bardzo dobry pomysł. Musisz jednak mieć świadomość, że przed pierwszym pakietem należy wdrożyć specjalny etap zerowy. Polega on przede wszystkim na wzrokowej stymulacji.

Na początku należy skupić się na pojedynczych słowach. Wybierz siedem, których najczęściej używasz i są najbardziej przydatne dla Twojej pociechy. Najlepiej, aby to było jego imię, części ciała, a także mama i tata. Oczywiście litery powinny być bardzo wyraziste, a tabliczki duże. Gotowe zestawy znajdziesz w ofercie sklepu internetowego https://www.wczesnaedukacja.pl/.

Jak uczyć malucha czytania?

Nie wiesz, jak zacząć naukę czytania? Otóż warto rozpoczynać ją od imienia Twojego niemowlaka. Trzymając dziecko na rękach, podnieś tabliczkę w odległości 45 cm wymów jego imię. Pamiętaj, aby trzymać kartę nieruchomo i czekać, aż dziecko ją zauważy. Gdy zwróci uwagę na tabliczkę, wymów jego imię jeszcze raz.

Pierwszego dnia najlepiej pokazać tylko jedno słowo, ale przynajmniej dziesięć razy. Z pewnością zauważysz, że maluch coraz szybciej odnajduje kartę. Pamiętaj tylko o zapewnieniu niemowlakowi odpowiedniego oświetlenia. Światło musi być skierowane na tabliczkę, a nie w oczy dziecka. Oświetlenie, które wystarcza Ci do czytania, dla malucha nie będzie wystarczające.

Drugiego dnia wybierz inne słowo i również pokaż je minimum dziesięć razy. Przez siedem dni wybieraj inne słowo, a na początku następnego tygodnia ponownie pokaż tabliczkę z imieniem. Cały proces powinien trwać trzy tygodnie.

Jak widać, już nawet niemowlaka można zacząć uczyć czytania metodą Domana. Jeśli zastosujesz się do naszych wskazówek, z pewnością osiągniesz sukces, a Twoje dziecko naprawdę szybko opanuje nowe słowa.