Modna dieta ketogeniczna na dobre zagościła na polskich salonach. O ile dla wielu ludzi okazała się naprawdę skutecznym sposobem odżywiania, o tyle nie jest ona dla wszystkich. Zanim zdecydujesz się rozpocząć keto jadłospis, przyjrzyj się swojemu zdrowiu, potrzebom i przemyśl świadomie wszystkie za i przeciw. Jednym z niekorzystnych objawów przejścia na dietę ketogeniczną jest keto grypa. Czym jest, jak jej uniknąć i jak z nią walczyć? O tym dowiesz się z tego artykułu.
Czym jest dieta ketogeniczna?
Najczęściej mówi się o tym, że dieta ketogeniczna polega na jedzeniu tłuszczu, aby chudnąć. Oczywiście nie jest to aż tak proste. Bowiem nie wystarczy jeść byle jakiego tłuszczu – najlepiej jeśli spożywamy zdrowe tłuszcze. W dodatku keto jadłospis minimalizuje ilość spożywanych cukrów, białka i węglowodanów. W całej diecie jest ich naprawdę niewiele! Dla bezpieczeństwa każda dieta, a zwłaszcza wykluczeniowa powinna być konsultowana z lekarzem. Choć dieta keto wykazuje zbawienny wpływ przy wielu schorzeniach, jak choćby cukrzyca, może być również niebezpieczna (np. u ludzi chorujących na serce). Prawidłowo prowadzona dieta przyczynia się do redukcji masy ciała, poprawy samopoczucia, uczucia lekkości, woda przestaje zatrzymywać się w organizmie.
Suplementacja na diecie keto
Wykluczając produkty, które zawierają węglowodany, niestety pozbawiamy się naturalnej suplementacji. W naszym organizmie mogą więc pojawić się niedobory magnezu, fosforu, witaminy B, błonnika, cynku czy wapnia. Co więc robić? Suplementować! Dobrze jest wykonać badania pod kątem niedoborów i norm i na tej podstawie ustalić odpowiednią suplementację. Pamiętaj, że nadmiar witamin i minerałów może być gorszy od ich niedoboru, polecam więc konsultację ze specjalistą. Suplementy pomogą łagodniej przejść przez ketozę, będą też zmniejszały łaknienie na słodycze i niezdrowe przekąski. Mogą też zapobiegać keto grypie lub zmniejszać jej objawy.
Grypa ketogeniczna – co to jest keto grypa?
Grypa ketogeniczna jest następstwem zmniejszenia ilości spożywanych węglowodanów. Co za tym idzie – nasze ciało czerpie energię nie z glukozy, a z tłuszczu. To właśnie dzięki temu chudniemy! Keto grypa nie jest jednostką chorobową, a przejściowym momentem diety. Zazwyczaj trwa około tygodnia, choć zdarzają sie przypadki, w których stan ten utrzymuje się miesiąc. Objawy możemy zaobserwować już w pierwszych dniach ograniczenia węglowodanów. Mam dla Ciebie dobrą nowinę – nie każdy doświadcza keto grypy! Przed podjęciem decyzji o diecie, a później podczas jej wprowadzania zastosuj kilka trików, które pomogą złagodzić objawy grypy lub kompletnie ją wykluczyć:
- pij dużo wody, nawodnienie to podstawa;
- pamiętaj o elektrolitach – możesz ich dostarczać choćby za pośrednictwem soli;
- jedz dużo tłuszczu, a najlepiej jeszcze więcej;
- wykonuj lekkie ćwiczenia, które zapobiegną bolesności ciała;
- ograniczaj węglowodany z głową – rób to powoli!
Jaskie są objawy grypy ketogenicznej?
Do najczęstszych objawów możemy zaliczyć:
- zmęczenie;
- migreny;
- bóle mięśni i bóle głowy;
- nieświeży oddech, silniej wyczuwalny pot;
- biegunki lub zaparcia;
- mdłości, czasem wymioty;
- drażliwość;
- częste zmiany nastroju;
- płaczliwość, apatia;
- bóle brzucha, skurcze;
- zaburzenia snu;
- intensywne pragnienie jedzenia, zwłaszcza zakazanego na diecie keto;
- problemy z koncentracją;
- mgła mózgowa
Bądź rozważny przy wprowadzaniu się w stan ketozy, a wszystko pójdzie gładko.