Podczas wybierania oświetlenia schodowego, ciekawym akcentem może okazać się funkcja jaką jest ściemnianie oświetlenia. To bardzo efektowny sposób, na uatrakcyjnienie wyglądu schodów, które łączą się z otwartą częścią mieszkalną, a także domowych klatek schodowych.

Ściemnianie oświetlenia schodowego.

 

Ściemnianie oświetlenia może okazać się też dobrą metodą na oszczędzanie energii elektrycznej, ale ważna jest jego optymalizacja. Dodatkowo należy pamiętać o urządzeniach, które podczas montażu, powinny zostać zainstalowane, aby oświetlenie mogło w ogóle spełniać swoją funkcję i dostosowywać jasność oświetlenia schodów do wymagań właścicieli domu.

Aby zamontować moduł, który odpowiadać będzie za ściemnianie i rozjaśnianie światła, należy dobrać odpowiednie urządzenie, które będzie odpowiedzialne za tą dodatkową funkcję.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ściemniacza schodowego?

 

Obecnie dostępne jest wiele modułów umożliwiających sterowanie oświetleniem schodowym, a co za tym idzie rozświetleniem i ściemnianiem. Przed zakupem któregokolwiek z nich, należy zapoznać się z jego funkcjonowaniem.

Obecnie na rynku dostępne są ściemniacze dotykowe, te najczęściej wykorzystywane są w pokojach dzieci, w salonie czy w hallu. Działa on podobnie po przesunięciu palca po płytce urządzenia. Klasyczna opcja będzie wykorzystanie ściemniacza z włącznikiem gałkowym lub suwakiem, jednak obecnie jest to najmniej komfortowa opcja.

Najwygodniejsze będzie automatyczne sterowanie oświetleniem, do ustawienia którego jest specjalny pilot. Dzięki takiej automatyzacji, aby włączyć, wyłączyć czy ściemnić światło nie trzeba ruszać się z miejsca.

Ważnym elementem, o ile nie najważniejszym oprócz wyboru modułów elektronicznych, będzie dobór odpowiednich żarówek LED, przystosowanych do zmiany natężenia oświetlenia. Niestety nie wszystkie mają takie funkcje, dlatego przed zakupem, dobrze jest skonsultować swój wybór z osobą, która ma w tej kwestii o wiele większe doświadczenie.

Reduktory natężenia światła LED dostarczył illuminations.pl

Podłączenia elektryczne wykonali inżynierowie z RESTAN