Osłony okienne to podstawowy element wyposażenia każdego domu i mieszkania. Jednak szeroki wybór dostępnych na rynku opcji wcale nie ułatwia podjęcia decyzji. Dowiedz się, czym różnią się od siebie rolety i żaluzje oraz które z tych rozwiązań najlepiej sprawdzi się w Twoim domu.

Jakie są różnice między roletami a żaluzjami?

Wszelkie osłony okienne pełnią kilka kluczowych funkcji: chronią przed światłem z zewnątrz, zapobiegają nagrzewaniu się pomieszczeń i zapewniają prywatność. Często występują także w roli dekoracji, zwłaszcza w połączeniu z zasłonami i firankami. Zarówno rolety, jak i żaluzje dostępne są w sklepach internetowych, takich jak Rolety-Żaluzje, w wielu kolorach, wzorach i modelach. Kluczową różnicą między nimi jest jednak ich konstrukcja i sposób sterowania.

Rolety – jak są zbudowane?

Rolety to jedne z najczęściej wybieranych rozwiązań w polskich domach i mieszkaniach. Dzięki szerokiemu wyborowi modeli, sprawdzają się świetnie praktycznie w każdym pomieszczeniu, niezależnie od jego stylu czy rodzaju okien. Czym charakteryzują się rolety?

  • Budowa – te osłony okienne składają się z dwuściennych profili, które są połączone przegubowo i wypełnione izolacyjnym materiałem. Główna część rolety, czyli tkanina, wykonana może być z włókien naturalnych, syntetycznych lub ich połączenia.
  • Sterowanie – rolety mogą być podnoszone i opuszczane za pomocą mechanizmu łańcuszkowego lub napędu elektrycznego. Niektóre typy, jak rolety plisowane, umożliwiają sterowanie za pomocą uchwytów na obu końcach tkaniny.
  • Materiał – właściwości rolety zależą w dużej mierze od tkaniny, jaką się wybierze. Dostępne są materiały, które jedynie rozpraszają światło, a także takie, które zapewniają całkowite zaciemnienie pomieszczenia. Ciekawym rozwiązaniem są także materiały o właściwościach termoizolacyjnych, które chronią przed nagrzewaniem się wnętrza od promieni słonecznych.
  • Wymiary – rolety można zamówić w standardowym rozmiarze lub wykonać je na zamówienie. Pozwala to na dopasowanie osłon do większych przeszklonych przestrzeni, takich jak np. drzwi tarasowe.

Żaluzje – czym się charakteryzują?

Żaluzje świetnie sprawdzają się w przestrzeniach publicznych, takich jak szkoły, biura czy urzędy. Nadają formalnego charakteru pomieszczeniom, choć ich drewniana wersja staje się coraz bardziej modna w domach czy kawiarniach. Co wyróżnia żaluzje?

  • Budowa – żaluzje składają się z lameli, czyli równoległych listew. Są one ze sobą połączone za pomocą taśmy i drabinki tekstylnej. Dostępne są zarówno żaluzje poziome, jak i pionowe.
  • Sterowanie – żaluzje mogą być nie tylko całkowicie lub częściowo zasłonięte, ale także ustawione pod odpowiednim kątem. Umożliwia to swobodną regulację poziomu nasłonecznienia pomieszczenia. Mogą być one sterowane ręcznie lub elektrycznie.
  • Materiał – lamele żaluzji mogą być wykonane z blachy aluminiowej, tworzywa sztucznego lub drewna. Umożliwia to dopasowanie ich do różnych stylów wystroju pomieszczeń.
  • Wymiary – pionowe żaluzje świetnie sprawdzają się do przeszklonych pomieszczeń. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku są także rolety zewnętrzne, które szczelnie zasłonią nawet duże okna.

Wybór osłon okiennych jest trudny, dlatego warto przeanalizować zalety i wady wszystkich rozwiązań. Ważne, żeby przy zakupie kierować się własnym gustem i potrzebami – dzięki temu rolety lub żaluzje będą mogły cieszyć przez długi czas.