Monstrancja jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego kościoła. Bez niej nie mogłoby się odbyć żadne nabożeństwo. Ze względu na wyjątkowe funkcje tego naczynia liturgicznego, jego forma musi być równie dostojna. Niektóre świątynie niezmiennie wyposażają się w monstrancje w stylu gotyckim. Czym się one charakteryzują i na co należy zwracać uwagę, wybierając odpowiednią? Odpowiadamy na te pytania w poniższym artykule.

Jak wygląda monstrancja gotycka?

Niegdyś funkcje monstrancji pełniły proste w budowie, transparentne puszki. Z czasem jednak zaczęto je ozdabiać wieżyczkami. Stopniowo pierwotny kształt naczynia zastąpiono konstrukcjami do złudzenia przypominającymi miniatury gotyckich katedr. Obecnie monstrancja gotycka prezentuje się niczym kościół z wieżami. Do jej cech charakterystycznych zalicza się liczne, bogate zdobienia i imponujący rozmiar. Dzięki temu naczynie wygląda jak prawdziwe dzieło sakralnej sztuki.

Choć współczesne świątynie częściej wybierają późniejsze formy monstrancji, o budowie solarycznej, to niektóre kościoły nadal decydują się na naczynia wykończone w stylu gotyckim. Wpisują się one w stylistykę średniowiecznej architektury i bez wątpienia robią na wiernych duże wrażenie.

Jak wybrać odpowiednią monstrancję do kościoła?

Zakup monstrancji to dla każdej świątyni poważna inwestycja. W związku z tym należy zwrócić uwagę na szereg kryteriów. Najważniejsza jest jakość naczynia i materiał, z jakiego je wykonano. Najczęściej wybiera się mosiądz, dodatkowo złocony lub srebrzony. Dzięki takiej kombinacji surowców monstrancja gotycka nie tylko dostojnie się prezentuje, ale także zachwyca wytrzymałością i solidnością. Ważna jest też precyzja – powinna zachwycać detalami w każdym, nawet najmniejszym elemencie zdobienia. Monstrancja – tak samo, jak inne elementy wyposażenia kościoła – musi perfekcyjnie pasować do pozostałych dekoracji i naczyń pod względem estetyki.

Gdzie można kupić monstrancję gotycką?

Na rynku istnieje mnóstwo sklepów, w których można znaleźć monstrancje i inne wyroby o religijnym charakterze. Warto wybrać miejsce, które współpracuje z najlepszymi w obszarze sztuki sakralnej producentami. Do takich punktów bez wątpienia należy Sklep Sakralny – w kategorii: https://sklepsakralny.pl/pl/c/Gotyckie/306 można znaleźć imponujące monstrancje gotyckie. To miejsce, które stawia na jakość i estetykę wykończenia naczyń liturgicznych, dzięki czemu każda świątynia może wzbogacić swoje wyposażenie o imponujące wyroby. Warto pamiętać, że monstrancja pełni niezwykle ważne funkcje podczas nabożeństw i powinna służyć świątyni długie lata – nie jest to więc obszar, w którym można pozwolić sobie na półśrodki.