Dostęp do Internetu dla wielu ludzi stał się już standardem. Dlatego też domowe szybkie i niezawodne łącze jest pożądane przez niemal każdego użytkownika. Dostawcy usług internetowych oferują jednak obok Internetu także wiele usług dodatkowych, wśród nich ofertę telewizji, dostępu do platform streamingowych. Jaka technologia jest najczęściej używana, czy warto skusić się na pakiet Internet i telewizja? Przeczytaj, jakie korzyści można czerpać z takiego rozwiązania.

Szybki Internet to podstawa

Dobre łącze pozwalające na wygodne korzystanie z sieci czy oglądanie filmów online powinno mieć co najmniej 25 Mbps dla jakości 4K, choć nie daje ono idealnego obrazu. Mimo to większość technologii dostępu do sieci radzi sobie ze strumieniem wideo wysokiej jakości, począwszy od HD. Optymalne rozwiązanie to światłowodowy Internet, który upowszechnia się w wielu lokalizacjach. Jest obecnie najchętniej wybieranym rozwiązaniem dla domu i firmy z uwagi na:

  • doskonałą prędkość,
  • minimalne opóźnienia,
  • świetną stabilność,
  • niską podatność na zakłócenia.

To przeważnie główna usługa, do której mogą być dobierane usługi dodatkowe u operatorów. Internet i telewizja obejmują najczęściej dostęp do wybranych pakietów kanałów, transmisji na żywo, a także materiałów na życzenie. Dekoder, aplikacja na telewizor czy tablet albo laptop wymaga wtedy stałego, szybkiego łącza internetowego.

Technologie dostępu do Internetu i telewizji

Jak już wspomniano, aktualnie optymalnym rozwiązaniem dla Internetu stacjonarnego, przewodowego jest światłowód. Jednak obok niego w usługach łączących Internet oraz telewizję możliwe jest wykorzystanie innych technologii. Są to głównie:

  • dla Internetu: sieć komórkowa LTE/5G, cyforwe łącze szerokopasmowe w technologii xDSL na linii telefonicznej, lokalna sieć LAN,
  • dla TV: telewizja satelitarna, telewizja kablowa, telewizja internetowa, platformy typu VOD.

Sprawdź więcej szczegółów na temat usług sieciowych i technologii internetowych na blogu FastInternet. Dzięki niemu dowiesz się, jakie jeszcze możliwości daje połączenie usług Internet i telewizja w ofercie od jednego operatora.

Pozbądź się przewodów, czyli IP-TV

Telewizja kablowa czy satelitarna najczęściej powiązana jest z możliwością odtwarzania materiałów na życzenie, również z użyciem dostępu do sieci Internet. Jednak świetnym pomysłem na Internet i telewizję w domu jest także usługa telewizji internetowej, niewymagającej prowadzenia dodatkowych przewodów, instalacji i konfiguracji anteny. Konieczne jest tylko zainstalowanie Internetu i konfiguracja połączenia WiFi. Dekoder może łączyć się z Internetem bezprzewodowo, dlatego kabel antenowy albo sygnałowy nie są konieczne. IP-TV to nie tylko kanały online, ale także bogata biblioteka materiałów odtwarzanych na życzenie, VOD czy dostęp do popularnych platform ze streamingiem.

Taniej będzie w zestawie

Główną zaletą pakietów Internet i telewizja są korzystne warunki umowy. Niemal każdy, kto korzysta z płatnych usług telewizji, ma także Internet. Wybór obydwu usług od jednego dostawcy powoduje niższe rachunki, a często także dodatkowe oferty promocyjne. Niejednokrotnie kompleksowe rozwiązania, obejmujące także usługi telefoniczne i inne pozwalają na ograniczenie ilości różnych sprzętów sieciowych w domu oraz wygodną kontrolę wydatków związanych z tymi usługami za pomocą jednej, spójnej platformy online.