Farby do włosów zostały wynalezione już w roku 1907. Od tego czasu ich formuła przeszła niezliczone zmiany, z jednego a następnie kilku dostępnych odcieni, powstały ich setki. Podobnie jest zresztą z markami. W ofercie drogerii stacjonarnych i internetowych można znaleźć profesjonalne farby czy produkty do farbowania włosów od licznych producentów z całego świata. Zmiana naturalnego odcienia włosów jest doskonałym rozwiązaniem, jeśli marzy Ci się stała lub tymczasowa metamorfoza. Jednak – jak się do tego zabrać, aby efekt był zadowalający?

Koloryzacja włosów w domu czy profesjonalna farba u fryzjera? Wskazówki

Nie ukrywając, koloryzacja u fryzjera zdecydowanie jest większym wydatkiem niż zakup farby do włosów i samodzielne nałożenie jej na czuprynę w domowym zaciszu. Jeśli jednak dotychczas nie miałaś z tym żadnego doświadczenia, a chcesz zmiany na dłużej czy wykonania trudniejszej koloryzacji takiej jak sombre, ombre, airtouch czy balayage – zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fryzjera. Podobnie zresztą, jeśli chcesz uzyskać skomplikowane do osiągnięcia kolory takie jak siwe włosy czy intensywnie neonowe barwy.

Choć więc uzyskanie siwych włosów na brązowych podczas domowej koloryzacji raczej nie jest wykonalne bez znacznego zniszczenia łusek, jeśli masz doświadczenie z farbowaniem włosów i wiesz co nieco na temat zasad koloryzacji takich jak przestrzeganie koła Oswalda, czy stężenia oxydantów i numeracja farb – możesz zmienić naturalny kolor włosów (a także i ten farbowany) na własną rękę. Pamiętaj o tym, że produkty drogeryjne bardzo często mają zbyt wysoką wodą utlenioną i kiepski skład – zdecydowanie lepiej sprawdzi się profesjonalna farba do włosów, które możesz dostać w hurtowniach fryzjerskich czy na Allegro. Profesjonalna formuła doda fryzurze blasku i nie zniszczy skóry głowy ani włosów. Warto wiedzieć także, że jej cena wcale nie jest wyższa od preparatów do koloryzacji dostępnych w drogerii. Farby do włosów przeznaczone dla fryzjerów powinny być jednak stosowane ściśle z instrukcją. Jeśli marzą Ci się oryginalne odcienie, niedostępne w palecie, najlepiej jest zakupić kilka i zmieszać je ze sobą w odpowiedniej proporcji (i zgodnie z kołem kolorów). Mieszanka beżowego i perłowego blondu zawsze będzie kusząca, podobnie jak połączenie refleksów fioletowych z bordowymi. Warto jednak zastanowić się co i jak ze sobą połączyć. Nigdy nie mieszaj złota z popielem (efektem będzie zieleń)! Pamiętaj także o tym, aby założyć rękawiczki ochronne przed koloryzacją.

Farba do włosów – jak wybrać idealny odcień?

Nie jest tajemnicą fakt, że popularne marki są najczęściej wybierane przez użytkowników. Nie zawsze jednak przekłada się to na ich jakość. Czasem efektem jest jedynie dobry PR. Warto więc przed decyzją o zakupie farby konkretnej firmy zrobić szybki research i zapoznać się ze składem produktu.

Jeśli wiesz już, na jaką markę postawić – pora ustalić, jaki odcień powinna mieć Twoja farba do włosów, aby koloryzacja zachwyciła wszystkich dookoła. Aby to zrobić, musisz zapoznać się z numeracją. Zazwyczaj większość marek stosuje podobną – jednak warto zawsze sprawdzić paletę, ponieważ odcienie (numery po kropce) mogą się nieco między sobą różnić.

Pierwsza cyfra na pudełku oznacza poziom farby. Jest on określany od 1 do 12, gdzie 1 będzie czernią, 10 najjaśniejszym blondem a 11 i 12 blondami rozjaśniającymi (które rozjaśnią naturalne włosy do 4 tonów). Odcienie pośrednie to ciemne i jasne brązy a dalej ciemne i jasne blondy. Czym większy numer, tym jaśniejszy poziom włosów. Druga cyfra (lub druga i trzecia), która znajduje się po kropce lub po przecinku informuje o odcieniu. Tutaj pomiędzy markami mogą występować różnice, ale zazwyczaj 1 oznacza popiel (pigment niebieski), 2 perłę (fioletowy), 3 złoto (żółty), 4 rudość (czerwony), 5 czerwień, 6 fiolet, 7 czekoladę… U niektórych marek pojawiają się także 8, która może oznaczać np. cendre (niebieski) a także wiele innych wariantów, uzależnionych od rozwoju danej firmy.

Farby do włosów, toner czy może płukanka?

Farby do włosów służą do wykonywania trwałych koloryzacji, czyli takich, które tak szybko się nie zmyją. Inna opcja umożliwiająca zmiany kolorów włosów – farby demi-permanentne pozwala na zabarwienie pasm do około 3 tygodni, po czym (teoretycznie powinna się zmyć). Na rynku dostępne są także szamponetki (trwałość do kilku myć), tonery do włosów (zazwyczaj trwałość od kilku do kilkunastu myć w zależności od pielęgnacji) oraz płukanki do włosów (trwałość zależna od sposobu przyrządzenia mieszanki z wodą). Ostatnie dwa rozwiązania są zdecydowanie najmniej inwazyjne. Farby do włosów, które mają na dłużej zmienić ich kolor, muszą zaingerować w łuskę włosa bardziej, niż produkt, który ma pozostać na ich powierzchni do kilku myć i barwi jedynie z zewnątrz. Choć faktem jest, że obecnie farby do włosów zawierają liczne składniki pielęgnujące, które sprawiają, że włosy po nich wyglądają tak samo pięknie, a nawet lepiej. Jeśli jednak szukasz najbardziej bezpiecznego środka na chwilową zmianę, postaw na toner lub płukankę.