Zasłony na taras to doskonała alternatywa dla pergoli i płotków, które dotychczas dominowały w wystroju ogrodu. Stanowią praktyczne rozwiązanie, które nie tylko chroni przed promieniami słonecznymi, ale także jest świetną ozdobą dla strefy relaksu. Zastanawiasz się, jak wybrać zasłony tarasowe? W tym artykule podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas zakupu kotar.

Jakie powinny być zasłony na taras?

Zasłony zewnętrzne powinny być wykonane z wytrzymałego materiału, jednocześnie odpornego na wiatr, słońce i inne czynniki atmosferyczne. Na dekoracje ogrodowe sprawdzą się więc modele uszyte z tkaniny wodoodpornej, która z jednej strony pokryta jest warstwą poliuretanu. Takie dodatki wyróżniają się doskonałą trwałością. Dzięki temu będą cieszyć oko przez długi czas. Poza tym materiał jest atrakcyjny wizualnie, miły w dotyku i dostępny w szerokiej palecie kolorystycznej.

Jak wybrać zasłony tarasowe?

Wybierając zasłony tarasowe, warto zastanowić się, czy dekoracje ogrodowe będą pełniły wyłącznie funkcję estetyczną, czy może mają odgrywać rolę osłony przed słońcem, nieprzyjemnym wiatrem i spojrzeniem sąsiadów. Jeśli strefa relaksu jest narażona na duże nasłonecznienie, postaw na dodatki w jasnym kolorze. Biel świetnie będzie współgrać z drewnianą konstrukcją tarasu. Idealnym wyborem będą także zasłony beżowe lub ecru.

Długość kotary powinna być dobrze dopasowana do wysokości tarasu. Zasłona nie może leżeć na deskach, ponieważ będzie się szybko brudziła. Dekoracja będzie także narażona na przetarcia.

Kotary warto dobierać do wystroju. Jeśli meble w ogrodzie wykonane są z naturalnych materiałów, postaw na delikatne zasłony. Z kolei nowoczesne aranżacje doskonale będą dobrze komponować się z dekoracjami w mocnych barwach.

Niezwykle ważne jest, aby zasłony tarasowe nie wymagały skomplikowanej pielęgnacji. Dlatego decydując się na zakup kotar, wybierz modele, które łatwo wyczyścisz za pomocą gąbki, ścierki, wody z mydłem lub łagodnych środków do usuwania zabrudzeń.