Początkujący pisarze mają dziś tak wiele możliwości, aby zacząć tworzyć i publikować… Jeśli chcesz wyrazić siebie poprzez teksty oraz znaleźć wiernych czytelników, nic Cię przed tym nie powstrzyma. Dopóki masz odpowiednią motywację, pomysł na treści oraz regularnie piszesz, droga do sukcesu stoi przed Tobą otworem. Oczywiście, Twoje autorskie cele mogą być różne – od profesjonalnego blogowania, aż po wydanie książki. By je osiągnąć, musisz jednak postawić pierwsze kroki. Podpowiadamy jak to zrobić.

Jak zacząć tworzyć i pracować nad swoim warsztatem?

Ogólna zasada jest bardzo prosta – nie ma znaczenia, co piszesz. Jutro zawsze napiszesz to lepiej. Doskonalenie się każdego dnia to część wspaniałej przygody, jaką jest nauka pisania. Wiele osób przytoczyłoby w tym miejscu znany od dawna cytat: „dzień, w którym przestajesz się uczyć, to dzień, w którym przestajesz oddychać”. To dobra rada zarówno dla nowych, jak i doświadczonych pisarzy.

Każdy autor będzie ma w swojej karierze inne cele, ale wszystkich łączą dwa wspólne elementy – pierwszy z nich to uczenie się, jak pisać coraz lepiej, a drugi to znajdowanie najlepszych sposobów na to, jak wydać swoją książkę lub publikować popularne artykuły na blogach czy w mediach.

Od czego warto zacząć? Bez wątpienia dziś blog jest pierwszym miejscem, w którym można doskonalić swoje umiejętności pisania. Zrób z tego nawyk – zacznij regularnie tworzyć i publikować posty oraz stale ulepszać swoje pisanie. Nawet jeśli planujesz zostać autorem książek lub poetą, Twój blog jest świetnym poligonem doświadczalnym. Dzięki niemu możesz pracować nad rozwijaniem indywidualnego stylu, przyzwyczaisz się również do pracy z tekstem. Czytelnicy (a przy regularnym publikowaniu i dzieleniu się tekstami w mediach społecznościowych prędzej czy później się pojawią) będą Twoimi pierwszymi recenzentami. Sam blog dziś bardzo łatwo założyć na jednej z wielu bezpłatnych platform lub w formie prywatnej strony internetowej.

Jak wydać książkę jako debiutujący autor?

Rozwój modeli wydawniczych w ostatnich latach sprawił, że publikowanie książek stało się bardzo łatwe. Dziś niemal każdy może zostać autorem. Jest to jednak pewnego rodzaju pułapka. To, że będziesz wiedzieć, jak wydać książkę i uda Ci się ją opublikować, nie oznacza, że odniesiesz sukces. Pisanie, redagowanie, a następnie promowanie nowego wydania wymaga dużo czasu, energii i często profesjonalnego wsparcia. Dobrze się do tego przygotuj. W Internecie znajdziesz wiele artykułów z poradami na temat tego, jak wydać książkę.

Gdy zdobędziesz podstawową wiedzę, zastanów się nad modelem, w którym zostanie ona opublikowana. Dla początkujących autorów tradycyjna współpraca z wydawnictwem rzadko jest możliwa i opłacalna. O wiele lepszym wyborem będzie pewnie self-publishing lub model subsydiowany. To drugie rozwiązanie zdobywa w Polsce coraz większą popularność – pozwala wydać książkę we współpracy z wydawnictwem, które zajmuje się m.in. produkcją i dystrybucją publikacji, w zamian za partycypowanie autora w kosztach całego procesu. Bez względu na to, co wybierzesz, nie oczekuj, że osiągniesz natychmiastowy sukces. Naprawdę potrzeba czasu, aby nauczyć się dobrze pisać i zdobywać czytelników.