Przedpokój i jego oświetlenie – zupełnie niesłusznie – nie zawsze traktowane są z należytą uwagą podczas planowania aranżacji. Jednak odpowiednie lampy są niezwykle ważne dla tego pomieszczenia, ponadto dobrze oświetlony przedpokój w sposób naturalny zaprasza do wnętrza, jest przyjazny. Jakie więc oświetlenie powinno znaleźć się w przedpokoju?

Oświetlenie a kształt pomieszczenia

Podczas planowania oświetlenia niezwykle ważny jest metraż oraz kształt pomieszczenia, w którym ma być ono instalowane. Pozwala to uzyskać równe, łagodne światło, które nie będzie oślepiało. W przypadku niewielkiego, kwadratowego przedpokoju sprawa wydaje się dość prosta. W tej sytuacji najlepiej sprawdza się lampa sufitowa – najlepiej o takim kształcie, który wizualnie nie pomniejszy pomieszczenia. W przypadku podłużnych przedpokojów najlepiej jest zdecydować się na kilka lamp, model wyposażony w kilka punktów świetlnych lub efektowną taśmę LED. W przedpokoju ważne jest także, by można było komfortowo otwierać drzwi. W związku z tym najczęściej w tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzają się modele lamp mocno przylegające lub umieszczone blisko sufitu albo kinkiety. Wyjątkiem są sytuacje, gdy przedpokój jest wysoki – wtedy możliwości są zdecydowanie szersze.

Barwa światła w przedpokoju

Gdy wybierane jest oświetlenie, ważną cechą jest barwa światła. Jaka najlepiej sprawdzi się w przedpokoju? Zależy to od tego, czy pomieszczenie ma dostęp do naturalnego źródła światła, które wpada do niego przez większość dnia. Jeśli tak, najlepiej sprawdzi się zimna barwa. W innym przypadku dobrym wyborem będzie ciepłe światło, które przypomina barwą światło naturalne. Jeśli ciężko to stwierdzić, dobrym pomysłem mogą być inteligentne żarówki lub taśmy LED, w których można regulować barwę i temperaturę światła. Dzięki temu łatwo można znaleźć optymalne ustawienie na zasadzie prób i błędów. Takie rozwiązanie pozwala też często na ustawienie nietypowej barwy, co z pewnością spodoba się osobom, które lubią eksperymentować lub lubią ekstrawaganckie opcje. Dobrym pomysłem może być również zamontowanie wygodnego, przydatnego ściemniacza do światła w przedpokoju.

Główne oświetlenie przedpokoju

W przedpokoju, jak w każdym pomieszczeniu, oświetlenie można podzielić na główne i dodatkowe. Jakie lampy wybrać jako to pierwsze? Jak już zostało to wspomniane, wiele zależy od kształtu pomieszczenia. W przypadku małego przedpokoju dobrym rozwiązaniem jest plafon lub kinkiety. Oprócz tego dobrze jest rozważyć lampę w formie kilku reflektorów lub krótką tubę zamontowaną u sufitu. W przypadku podłużnego pomieszczenia lepiej sprawdza się kilka źródeł światła – kinkietów, lamp sufitowych, w formie długiej szyny lub innego modelu lampy, w którym można zamontować kilka pojedynczych żarówek. Zdobywającym popularność rozwiązaniem przy takim kształcie przedpokoju są taśmy LED, które zapewniają wyjątkowy efekt wizualny. Warto wykorzystać oświetlenie do wizualnego podwyższenia lub poszerzenia przedpokoju poprzez odpowiednie skierowanie strumienia światła.

Dodatkowe oświetlenie w przedpokoju

Nawet w niewielkim przedpokoju dobrze jest zadbać o dodatkowe lampy. Osoby, które wstają w nocy lub bardzo wcześnie i nie chcą zapalać głównego światła z pewnością docenią tzw. oświetlenie orientacyjne. Są to delikatne lampy, które pozwalają rozpoznać przestrzeń. Doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o podłużnym lub nietypowym kształcie, a także gdy w przedpokoju znajdują się schody. Oświetlenie orientacyjne może być wyposażone w czujniki ruchu, co zwiększa komfort codziennego korzystania. W przedpokoju można także wykorzystać oświetlenie dekoracyjne – rozjaśniające miejsce z konkretnym meblem lub lustrem. W obu przypadkach doskonale sprawdzą się subtelne punkty świetlne lub taśmy LED, jednak warto rozważyć również bardziej tradycyjne kinkiety lub reflektory. Liczne możliwości można znaleźć w sklepach z oświetleniem czy tutaj: https://domar.pl/kategorie/oswietlenie/.