Multiwitaminy w Polsce cieszą się sporą popularnością. Jedna tabletka dostarcza bowiem wiele witamin i minerałów, które są niezbędne organizmowi do prawidłowego rozwoju. Czy rzeczywiście warto sięgać po suplementy diety tego rodzaju? Czym charakteryzują się multiwitaminy?

Multiwitaminy – co to takiego?

W zasadzie nie istnieje definicja multiwitaminy. Uznaje się jednak, że są to preparaty składające się z co najmniej kilku witamin. Coraz częściej zawierają również innego rodzaju substancje. Szeroką ofertę suplementów diety tego rodzaju można znaleźć w sklepie internetowym https://www.onevitamin.pl/pl/c/Multiwitaminy/48.

Multiwitaminy w sprzedaży dostępne są na ogół w formie przeznaczonych do połknięcia kapsułek lub tabletek. Ich zaletą jest prostota użycia i bogaty skład. Producenci zazwyczaj zalecają spożywanie ich na czczo, popijając szklanką wody. Przyjmowanie suplementów diety po posiłku może bowiem utrudniać wchłanianie cennych składników.

Kto powinien sięgnąć po multiwitaminy?

Po multiwitaminy często sięgają mężczyźni uprawiający różnego rodzaju sporty. Trudno się temu dziwić. Na skutek intensywnej aktywności fizycznej ludzki organizm traci cenne minerały i witaminy. Powoduje to osłabienie, senność, spadek masy mięśniowej czy pogorszenie nastroju.

Są sytuacje, gdy po multiwitaminy powinny sięgnąć także kobiety. W ich przypadku preparaty wielowitaminowe mogą wspomóc gospodarkę hormonalną czy wpływać pozytywnie na kondycję włosów, skóry i paznokci. Multiwitaminy są też pomocne w okresie intensywnego wysiłku fizycznego. Dobrze uzupełniają braki w minerałach i witaminach, a także mogą przyczyniać się do poprawy wydolności organizmu.

Czy każdy może stosować multiwitaminy?

Zazwyczaj producent określa, dla jakiej grupy osób przeznaczony jest dany preparat. Przyjmuje się, że multiwitamin nie należy podawać dzieciom i młodzieży bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej. Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że dobrze dobrane produkty wielowitaminowe mogą pozytywnie wpłynąć na rozwój dziecka. Podobnie jest zresztą w przypadku osób starszych. Tutaj na uwadze należy mieć także przyjmowane przez nie leki. Niektóre lekarstwa mogą kolidować swoim składem z multiwitaminami.

Przykładem jest sytuacja, gdy senior przyjmuje preparat witaminowy oraz lek zawierający witaminę C. Może to prowadzić do problemów ze strony przewodu pokarmowego. Dlatego na samym początku dobrze jest skonsultować się z lekarzem. Dopiero potem można bez obaw sięgnąć po multiwitaminy.