Piękna elewacja to wizytówka każdego domu. Jej wykończenie jest kluczowym elementem w utrzymaniu estetycznego wyglądu i ochrony konstrukcji budynku. Niestety, czasem podczas malowania popełniane są błędy, które mogą negatywnie wpłynąć na wygląd elewacji. Zebraliśmy i opisaliśmy 5 najpopularniejszych z nich, by praca nad estetyką domu była łatwiejsza. Sprawdź na co warto uważać, wybierając farby elewacyjne i przygotowując się do malowania.

1. Brak odpowiedniego przygotowania podłoża

Jeden z najczęstszych błędów podczas malowania elewacji to zaniedbanie etapu przygotowania podłoża. Jeśli powierzchnia nie będzie dobrze wyczyszczona i opracowana, farby elewacyjne mogą nieprawidłowo do niej przylegać – pojawia się odkształcenia, pęknięcia i pęcherze. Warto więc przed przystąpieniem do malowania elewacji dokładnie oczyścić ją z wszelkich zabrudzeń, mchów i luźnych fragmentów farby. Konieczne jest także wyrównanie nierówności i usunięcie ubytków w tynku.

2. Wybór niskiej jakości farby elewacyjnej

Farby elewacyjne mają różne właściwości, a wybór odpowiedniego typu takiego produktu zależy m.in. od rodzaju podłoża, warunków atmosferycznych oraz oczekiwanego efektu. Wiele osób podczas zakupów kieruje się ceną farby i wybiera tańsze, niskiej jakości produkty. Jednak taka decyzja może się zemścić w przyszłości. Tania farba może szybko blaknąć i łuszczyć się. Takie produkty często mają także mniejszą zawartość pigmentów, co wpływa na krycie oraz trwałość koloru. Warto zainwestować w wysokiej jakości farby elewacyjne, które zapewnią piękny, trwały efekt na długie lata.

3. Malowanie w złych warunkach pogodowych

Kolejnym błędem jest malowanie elewacji w złych warunkach pogodowych. Praca podczas deszczu, silnego wiatru lub wysokiej wilgotności powietrza może spowodować, że farba nie zostanie odpowiednio wchłonięta przez podłoże lub nie będzie miała wystarczająco dużo czasu na wyschnięcie. W rezultacie nie będzie trzymać się odpowiednio na elewacji i szybko ulegnie uszkodzeniom. Dlatego warto malować w suchy dzień z umiarkowaną temperaturą.

4. Zbyt cienka warstwa farby elewacyjnej

Farby elewacyjne powinny być nakładana równomiernie i w odpowiednio grubej warstwie. Zbyt cienka powłoka może nie zapewnić odpowiedniej ochrony przed wilgocią i promieniowaniem UV. Warto więc nakładać farbę w dwóch lub trzech warstwach, aby uzyskać trwały i estetyczny efekt.

5. Źle dobrany kolor farby na elewację

Wybór odpowiedniego koloru farby jest kluczowy dla estetyki elewacji. Zbyt ciemna barwa może powodować, że budynek będzie wydawał się mniejszy i ponury, podczas gdy zbyt jasny odcień może sprawiać, że elewacja będzie wyglądać blado i bez wyrazu. Przed podjęciem decyzji o kolorze farby, warto przetestować kilka próbek na mniej widocznych elementach budynku lub skonsultować się z ekspertem w dziedzinie projektowania elewacji.