Ogród wertykalny – czyli efektowna ściana z roślin to coraz popularniejszy sposób na hodowlę roślin w mieszkaniu lub biurze. To nie tylko modny i ładny sposób na ozdobienie wnętrza, lecz także coraz istotniejsza w dobie powszechnego zanieczyszczenia powietrza możliwość jego oczyszczenia w naszym najbliższym otoczeniu.

Sprawdź również artykuł https://jukogreendesign.pl/ogrod-wertykalny-uprawa-roslin-jadalnych/

Ściany z roślin mają naprawdę wiele zalet, mało wad i coraz więcej osób oraz firm decyduje się na takie rozwiązanie przy wyborze zieleni do wnętrza.

Przed realizacją wymarzonej zielonej ściany warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, by radość z pięknego, zdrowego ogrodu wertykalnego nie została zakłócona przez problemy, których można łatwo uniknąć.

Kluczową kwestią przy planowaniu ściany z roślin jest wybór realizatora zielonej ściany. Jak w każdej innej dziedzinie, tak i tutaj – rzetelny wykonawca to solidnie wykonana usługa. Na rynku jest coraz więcej firm zajmujących się projektowaniem i realizacją ścian z roślin oraz “żywymi obrazami” z roślin. Warto poświęcić chwilę na sprawdzenie jakości świadczonych przez daną firmę usług i jej doświadczenie w dziedzinie tworzenia zielonych ścian. Najlepiej, gdy przejrzymy ukończone realizacje, referencje oraz opinie. Przy tego typu usłudze dużo bardziej istotna od ceny jest gwarancja udzielana przez firmę, całokształt wykonywanej usługi, umiejętny dobór roślin oraz fachowe doradztwo w zakresie ich pielęgnacji.

Kolejnym ważnym elementem zakupu ściany z roślin jest prawidłowy dobór roślin, które na niej umieścimy. Dobór roślinności zależy od ilości światła słonecznego w pomieszczeniu, od wilgotności powietrza oraz powierzchni przeznaczonej na zieloną ścianę. Istotne jest także, czy chętnie zajmujemy się roślinami i jesteśmy w stanie często zajmować się ich pielęgnacją, czy np. wolimy rośliny mało absorbujące nasz czas. Zazwyczaj pomoc przy doborze roślin oraz odpowiednie rozwiązanie do konkretnego wnętrza proponuje firma zajmująca się ścianami z roślin, po konsultacji z klientem. Wykonawca może też przedstawić różne możliwości podniesienia jakości warunków dla roślin, np. doświetlenia specjalnym, “karmiącym” światłem.

Jeżeli jesteś osobą. która nie chce zajmować się pielęgnacją wertykalnego ogrodu, koniecznie zapytaj wykonawcy o możliwość serwisu pielęgnacyjnego zielonej ściany. Jeśli nie masz doświadczenia przy pielęgnacji roślin, ale chętnie osobiście zaopiekujesz się swoją zieloną ścianą, trafnym wyborem na początek będą rośliny mało wymagające, wytrzymałe i mało kapryśne odnośnie warunków, np. filodendron pnący czy skrzydłokwiat.

Niezależnie od tego, jakie rośliny wybierzesz do ściany z roślin zwróć uwagę, by były to rośliny zdrowe i bez pasożytów. W ogrodzie wertykalnym poszczególne rośliny umieszczone są bardzo blisko siebie, więc jedna zainfekowana roślina może szybko zarazić całą zieloną ścianę.

Zdrowa, bujna ściana z roślin to bardzo efektowny element wystroju wnętrza. Przy zachowaniu tych kilku zasad przy jej projektowaniu, korzyści z ogrodu wertykalnego w najbliższym otoczeniu szybko przerosną nasze oczekiwania.

Artykuł dostarczyła firma JukoGreenDesign.pl