Pierwszy raz na siłowniZanim wybierzesz się na siłownie zadbaj o dietę i dobierz odpowiedni trening dzięki portalowi www.getfitclub.pl.

Skoro trafiłeś na ten artykuł, to znaczy, że zamierzasz podjąć bardzo dobrą decyzję dla swojego zdrowia, samopoczucia oraz wyglądu – zamierzasz zapisać się na siłownię. Jednak jesteś pełen obaw, stresuje Cię pierwsza wizyta na siłowni, prawdopodobnie nigdy nie miałeś z nią kontaktu i paraliżuje Cię to przed udaniem właśnie w to miejsce. Nie ma jednak najmniejszego powodu by stresować się przed pierwszym razem na siłowni. Co robić? Po kolei.
Wybór siłowni to kluczowa kwestia na początku przygody z tym miejscem. Ważne jest, aby droga na sale ćwiczeń nie była zbyt długa, najlepiej, abyś mógł dostać się tam bez angażowania przejazdu samochodem lub komunikacją.
Jeśli jednak w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania nie ma siłowni, postaraj się wybrać siłownie, która znajduje się względnie jak najbliżej. To ważne, z wielu powodów, jednym z nich jest kwestia wytrwania w regularnym treningach. Odległość może zniechęcać w dniach kiedy masz mniejszą motywację do wyjścia z domu, a co dopiero by dać sobie wycisk.
Jeśli w Twoim mieście masz w czym wybierać i jest sporo siłowni skorzystaj z tego co oferuje większość tego typu miejsc – czyli pierwszy trening za darmo. Dzięki temu będziesz mógł ocenić czy dobrze czujesz się na wybranym przez siebie miejscu, w którym będziesz wyciskać siódme poty. Komfort miejsca ćwiczeń jest równie ważny jak odległość. Musisz dobrze czuć się na siłowni, na której chcesz zakupić karnet, tak by z chęcią wychodzić na każdy trening.

Co powinien zabrać na trening na siłowni?

Wbrew pozorom to nie jest głupie pytanie i wiele osób wybierając się na siłownie pierwszy raz w życiu nie wie co tak naprawdę ze sobą wziąć i jak się przygotować.
Przede wszystkim przygotuj sobie sportową torbę gdzie zmieścisz:
– sportowe ciuchy, czyli wygodną koszulkę np. t-shirt, zalecamy krótkie spodenki sportowe, oraz buty sportowe. Nie musisz wcale kupować na ten cel specjalnych ubrać w profesjonalnych
– butelka wody, najlepiej 1,5 litra – absolutnie nie przynoś słodkich, gazowanych napoi. Nie będą Ci potrzebne, a popijając je podczas treningu tylko się ośmieszysz
– ręcznik – wiele siłowni wręcz wymaga używania własnego ręcznika na siłowni. Nawet jeśli nie ma tego wymogu to higienicznie jest, aby kłaść ręcznie na każdą ławeczkę czy inne sprzęt do ćwiczeń w miejscu gdzie nasze ciało ma z nim kontrakt.
– przemyśl kwestia brania prysznica na siłowni – jednak większość osób ze względów praktycznych korzysta z prysznica. Szczególnie jeśli ich droga na siłownie nie jest krótka. Jeśli zamierzasz korzystać z prysznicy na siłowni, które zazwyczaj znajdują się w szatniach. Weź ze sobą klapki pod prysznic, żele i inne kosmetyki. No i oczywiście bieliznę na zmianę plus drugi ręcznik.
To jest absolutne minimum. Oczywiście dodatkowo możesz się wyposażyć w rękawiczki do treningów na siłowni i inne akcesoria.

Pierwsza wizyta na siłowni – co i jak?

Po przekroczeniu progu siłowni dowiedz się gdzie jest recepcja. Poinformuj, że to Twój pierwszy raz na siłowni, spotkasz się prawdopodobnie z większym zrozumieniem jeśli coś będzie niejasne. Zapytaj czy jest możliwość darmowego treningu, gdyż chciałbyś przetestować to miejsce. Jeśli jesteś zdecydowany wypytaj o warunki karnetu, płatności, godziny otwarcia. Warto też poprosić o oprowadzenie po obiekcie przez pierwszym treningiem, tak by wiedzieć gdzie są szatnie, prysznice, toalety. Wiele nowoczesnych klubów tego typu jest w pełni zautomatyzowanych, wtedy również warto poprosić personel o objaśnienie jak kupić karnet, jak korzystać z siłowni, bo nie zawsze jest to takie oczywiste.

Kwestie pewnych zwyczajów i kultury na siłowni musimy zaobserwować sami. Z takich podstawowych pamiętajmy, że wchodząc do szatni dobrze jest powiedzieć po prostu „Cześć” i „Na razie” gdy wychodzimy. Gdy nie mamy pewności czy ktoś ćwiczy na danej maszynie, czy w danym miejscu gdzie my chcielibyśmy to robić zapytajmy osoby, która jest najbliżej czy ktoś tu ćwiczy, czy ta ławeczka jest wolna, czy tymi hantlami ktoś ćwiczy, czy dużo ma serii na ten maszynie itd. Po prostu niegrzecznie jest kogoś podsiadać, gdy ten ktoś jest w połowie serii i ma małą przerwę. Nie jest tez nic złego w tym, aby zapytać czy można się dołączyć do ćwiczenia na danej maszynie czy ławeczce.