W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się kryminały, zarówno w wersjach książkowych, jak i filmowych. Mówi się, że mistrzami kryminałów są twórcy skandynawscy. Nie zapominajmy jednak o naszym rodzimym dorobku w tej dziedzinie. Współczesne polskie seriale kryminalne są naprawdę godne uwagi. Które z nich szczególnie warto zobaczyć?

Kruk

Jednym z cieszących się dobrymi opiniami polskich seriali jest „Kruk” z Michałem Żurawskim i Cezarym Łukaszewiczem w rolach głównych. Serial przenosi nad do mrocznego, acz klimatycznego Podlasia, gdzie właśnie zaginął jedenastoletni chłopiec. Sprawą zajmuje się powracający w rodzinne strony Adam Kruk. Jaki związek z przeszłością mężczyzny mają obecne wydarzenia?

Serial doczekał się już dwóch sezonów i jest naprawdę wciągający. Z zapartym tchem śledzimy losy głównych bohaterów i próbujemy rozwiązać zagadkę. „Kruk” trzyma nas w napięciu, trochę niepokoi, ale i zachwyca. Ogromnym plusem jest też świetna gra aktorska.

Żmijowisko

Niezwykle wciągający serial, od którego ciężko się oderwać to „Żmijowisko”, będący ekranizacją powieści Wojciecha Chmielarza o tym samym tytule. Opowiada on o grupie przyjaciół, którzy znają się od czasów studiów i jadą razem na wakacje, zabierając również swoje dzieci. Atmosfera okazuje się jednak mało przyjazna, zwłaszcza, że odżywają dawne problemy, skomplikowane relacje, uczucia. Któregoś wieczoru, po imprezie znika Ada, 15-letnia córka jednej z par. Co się z nią stało i dlaczego? Prawdy próbuje dowiedzieć się ojciec dziewczyny.

„Żmijowisko” to serial, który ma bardzo ciekawą fabułę, pełną zwrotów akcji. Podejrzanych osób jest naprawdę sporo i ciężko odgadnąć kto mógł przyczynić się do zaginięcia dziewczyny. Produkcję warto obejrzeć również ze względu na obsadę aktorską. Zagrali tu między innymi: Paweł Domagała, Cezary Pazura, Piotr Stramowski, Agnieszka Żulewska.

Behawiorysta

Kolejną ekranizacją książki, tym razem powieści Remigiusza Mroza, jest „Behawiorysta”, plasujący się całkiem wysoko w rankingach typu: seriale i filmy 2022. Główny bohater to nieco kontrowersyjny dawny prokurator Gerard Edling (Robert Więckiewicz), który próbuje złapać niebezpiecznego seryjnego mordercę. Aby uniknąć kolejnych zbrodni, musi dokładnie analizować zachowanie zabójcy i stworzyć jego profil psychologiczny.

„Behawiorysta” skupia się nie tylko na zbrodniach, ale i jej psychologicznych uwarunkowaniach. Co skłania ludzi do tak okrutnych czynów? Czy wolno samemu wymierzać sprawiedliwość? Formuła tej produkcji jest oryginalna i dość nietypowa. Morderstwa dzieją się jak gdyby na granicy świat rzeczywistego i wirtualnego. Oprócz tego w serialu znajdziemy również wątki obyczajowe, związane przede wszystkim z małżeńskimi i rodzicielskimi problemami Gerarda.

Powyższe propozycje tylko potwierdzają, że polskie seriale mają ogromny potencjał i nie odstają poziomem od zagranicznych produkcji. Godnych uwagi kryminałów jest naprawdę sporo. Warto je obejrzeć, bowiem zagwarantują nam doskonałą rozrywkę na wiele wieczorów.