Living room with decorative palm, sofa and table

Czy zauważyliście, że w branży wnętrzarskiej coraz częściej mówi się o aranżacjach mających bliski kontakt z naturą? Styl naturalny czy eko – te pojęcia weszły już do powszechnego obiegu. Co więcej, zyskują one coraz większe grono zwolenników. To z kolei jasno pokazuje, że przepych, przesadna nowoczesność we wnętrzach nie zawsze stanowią najlepsze rozwiązanie. Czas przekonać się do propozycji wnętrzarskich zaczerpniętych z natury.

Spotkanie z przyrodą we wnętrzu – korzyści

Dom, mieszkanie – to przestrzeń prywatna, w której każdy powinien czuć się nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo. To zdecydowanie powinna być nasza oaza spokoju i wytchnienia. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzi styl naturalny, zwany też organicznym. Decydując się na przeobrażenie swojego wnętrza mieszkalnego w dokładnie tym duchu, przybliżamy się do natury, która w codziennej gonitwie schodzi na dalszy plan… Zapominamy o tym, jak ważne i potrzebne dla nas jest obcowanie z przyrodą.

Wracając do domu urządzonego w stylu eko, mamy szansę na efektywny odpoczynek, całkowite odprężenie, wyciszenie się oraz zregenerowanie sił przed kolejnym, intensywnym czy też wymagającym dniem w pracy.

Styl naturalny – główne założenia

W stylu organicznym muszą (!) pojawić się materiały naturalne. Bez nich nie istnieje wnętrze naturalne. W swoich aranżacjach uwzględnijmy więc surowce typu: drewno, kamień, cięta cegła na ścianę lub cegła na podłogę, wiklina, rattan, bawełna, len itp. Mile widziane będą wszelkie wyroby rzemieślnicze, które podkreślą tę wyjątkową stylistykę. A propos dodatków, szukajmy takich, które będą odwoływać się do natury. Mogą to być na przykład suszone kwiaty, kosz z trawy morskiej, ale też dekoracje typu DIY.

Jeśli chodzi o kolorystykę w stylu naturalnym, postarajmy się wybrać barwy stonowane, neutralne, te które kojarzą się z przyrodą. Poprawnym wyborem będzie: biel, delikatny brąz, beż, szarości, zgaszona zieleń. Taka paleta barw sprawi, że we wnętrzu będzie panować przyjemna atmosfera.

Dobra rada – zróbmy wszystko, by wprowadzić do przestrzeni mieszkalnej jak najwięcej światła. Zrezygnujmy z ciężkich zasłon na rzecz jasnych, zwiewnych firan. Wnętrze stanie się bardziej doświetlone, przejrzyste, a przy tym bardziej funkcjonalne. Nie pozostaje nic innego, jak zaprosić do pomieszczeń rośliny doniczkowe. Ich obecność nie tylko oczyszcza powietrze z toksyn, ale i oddziałuje pozytywnie na nasze nerwy.

Wnętrze urządzone w zgodzie z naturą – tego unikajmy

Urządzając wnętrze inspirowane naturą, miejmy na uwadze, że ważna jest tu swego rodzaju powściągliwość w wystroju. Kierujmy się zasadą „mniej znaczy więcej”, szukajmy materiałów naturalnych, przedmiotów o organicznych kształtach, a dzięki temu na pewno uda nam się stworzyć harmonijną, w pełni naturalną aranżację wnętrza. Pamiętajmy także, aby unikać wszelkiego rodzaju surowców sztucznych. Plastikowych elementom wystroju mówimy stanowcze NIE!