Fitness zyskuje na popularności – sport i korzyści, z jakimi wiąże się aktywność fizyczna, docenia coraz więcej osób. Co ciekawe, niektóre ćwiczenia można z powodzeniem zrealizować w zaciszu własnego domu. Sympatycy treningu wytrzymałościowego skupili uwagę na ćwiczeniach plyometrycznych. Aby były skuteczne, należy wyposażyć domową siłownię w specjalną skrzynię plyometryczną. Jak wybrać najlepszy model? Czytaj dalej i poznaj zalety wykorzystania jej podczas treningu.

Skrzynia plyometryczna – czym jest i do czego służy?

Box jump, czyli skrzynia plyometryczna, to na pozór zwyczajna, z reguły drewniana skrzynia, na którą wykonuje się różnego rodzaju skoki. Jej zadaniem jest polepszenie skoczności. Na rynku występuje w różnych wysokościach, dzięki czemu można mierzyć efekty swojej aktywności. Skrzynia plyometryczna znalazła zastosowanie w crossficie – w tej dyscyplinie cały trening opiera się na błyskawicznej i dynamicznej zmianie ruchów.

Jakie korzyści możesz dostrzec przy wykorzystywaniu skrzyni plyometrycznej w praktyce? Trening plyometryczny stymuluje siłę mięśni i ich wytrzymałość. Aktywność na skrzyni poprawia efektywność ćwiczeń, a stopniowe zwiększanie trudności treningu przekłada się na osiągnięcie lepszych wyników w krótkim czasie. Skrzynia pozwala poprawić zwinność, szybkość i precyzję ruchów. Ćwiczenia z tym sprzętem mogą też podnieść wydajność, szczególnie podczas różnego rodzaju zawodów sportowych.

Jaką skrzynię plyometryczną wybrać do domowej siłowni?

Najważniejsza kwestia, na jaką należy zwrócić uwagę przy zakupie skrzyni plyometrycznej, dotyczy jej wysokości. Jeżeli dopiero zaczynasz treningi, wybierz nieco niższy wariant, by stopniowo zwiększać trudność ćwiczeń. Kolejnym istotnym kryterium jest materiał, z jakiego skrzynia została wykonana. Wśród sympatyków crossfitu za najlepszy surowiec uchodzi drewno. Jeśli zależy Ci na stabilnej konstrukcji, odwiedź np. e-sklep https://etra.plus/ – znajdziesz tam skrzynie, które mają aż 3 różne wysokości, dzięki czemu w prosty sposób możesz progresować treningi. Wybierając ten przyrząd dla siebie, zwróć też uwagę na jakość wykonania. Skrzynia powinna być wzmocniona od wewnątrz, co zapobiega przypadkowemu uszkodzeniu, a tym samym korzystnie wpływa na bezpieczeństwo podczas treningu. Jeżeli zdecydujesz się na wyrób lakierowany, możesz mieć pewność, że posłuży w domowej siłowni naprawdę długi czas.