Każda profesjonalna linergistka wie, że efekt jej pracy zależy również od wyboru barwników do makijażu permanentnego. Obecnie w ofercie rynku kosmetycznego jest wiele różnych pigmentów. Jak więc wybrać produkty, by uzyskać naturalny i trwały efekt pigmentacji? Czym powinny się charakteryzować dobre barwniki do makijażu permanentnego? Odpowiedź na te pytania znajduje się w tym poradniku.

Czym charakteryzują się bezpieczne barwniki do makijażu permanentnego?

Wybierając barwniki do makijażu permanentnego, trzeba mieć na względzie, że będę one oddziaływać na organizm. Choć barwienie jest miejscowe, zastosowane pigmenty mogę się dostać, przez uszkodzone podczas zabiegu naczynia włosowate, do krwiobiegu, a następnie do narządów wewnętrznych. Tam może dochodzić do niepożądanych reakcji lub ich kumulacji. Złej jakości pigmenty mogą powodować nie tylko silne reakcje alergicznie, lecz także przewlekłe stany zapalne.

Dlatego właściwy wybór barwników, jest tak niezwykle istotny. Zaleca się korzystanie z oferty sprawdzonych firm, które swe produkty, przed wypuszczeniem na rynek, poddają gruntowanym badaniom dermatologicznym oraz testom, by wyeliminować ryzyko powikłań.

Należy również podkreślić, że wysokiej jakości barwniki do makijażu permanentnego nie mogą zawierać toksycznych substancji barwiących, takich jak: rtęć, ołów, kadm, czy chrom, oraz związków azowych, np.: Tartrazyny, czy Czerwieni Koszenielowej. Wynika to z faktu, że pigmenty azowe, pod wpływem działania lasera, mogą wydzielać toksyczną dla organizmu substancję Armine.

Dobrze dobrane barwniki do makijażu permanentnego https://www.permanentny.com/barwniki-do-makijazu-permanentnego powinny dawać długotrwały efekt i naturalne kolory.

Od czego zależy trwałość pigmentacji?

Podczas wykonywania makijażu permanentnego liczy się nie tylko końcowy efekt, ale również jego trwałość, czyli jak długo będzie utrzymywać się w skórze, bez blaknięcie, czy odbarwiania się. To zaś jest zależne od składu zastosowanych barwników i jego skuteczności osadzania się w skórze. Wpływ na to ma wielkość cząsteczek pigmentu, która powinna wynosić od 6 do 15 mikronów. Mniejsze cząsteczki bowiem mogą powodować migrację pigmentu – czyli rozlewanie się po skórze, przez co makijaż nie będzie precyzyjny. Pigmenty o większych rozmiarach, mogą pozostać w tkance na zawsze, powodując trwałe zabarwienie skóry.

Kolejnym ważnym czynnikiem, od którego zależy trwałość mikropigmentacji, jest lepkość (wiskoza) stosowanego barwnika. Jest ona zależna od zastosowanej bazy, która się składa z rozpuszczalnika (solventu) oraz spoiwa. Spoiwa stosowane w barwnikach do makijażu permanentnego mają charakter aglomerujący, których celem jest zdeponowanie cząsteczek barwiących w tkance, a następnie ulegają biodegradacji. Stosowanymi rozpuszczalnikami jest zazwyczaj:

  • woda demineralizowana
  • woda destylowana
  • woda sterylizowana/sterylna
  • alkohol denaturyzowany.

Jakie atesty powinny posiadać barwniki do makijażu permanentnego?

Tak, jak zostało wspomniane to na początku wysokiej jakości barwniki do makijażu permanentnego, muszą być odpowiednio przebadane. Skąd jednak wiadomo, czy rzeczywiście te produkty są bezpieczne?

Profesjonalnie opracowane barwniki mają dokładnie rozpisany skład, który jest potwierdzony kartami charakterystyk. Zastosowane zaś pigmenty są opisane indeksem CI – Colour Index. Zależnie również od rodzaju stosowanego barwnika będą musiały spełniać również inne normy, np. nieorganiczne barwniki podstawowe podlegają normom FD&C (Federalne ustawa o żywności, lekach i kosmetykach). Należy również pamiętać, że potwierdzeniem wysokiej jakości oferowanych przez producentów barwników, są specjalistyczne testy.

Dodatkowo do 2019 roku pigmenty do PMU stosowane w krajach Unii Europejskiej miały spełniać normy ustalone w dyrektywie ResAP 2008. Obecnie, od 2020 roku, wszelkie działania i decyzje związane ze stosowaniem substancji chemicznych podlegają pod niezwykle restrykcyjną Europejską Agencję Chemikaliów ECHA. Produkty pochodzące z USA, podlegają wytycznym FDA – Food and Drug Administration, które są nieco mniej restrykcyjne.

Pigmenty od Custom Cosmetic Color i ARTYST – charakterystyka

Na koniec parę słów o produktach pochodzących od Europejskich i Amerykańskich producentów.

Barwniki do makijażu permanentnego ARTYST produkowane są przez niemiecką firmę MT.DERMT. Są to wysokiej jakości pigmenty, które można dowolnie mieszać ze sobą, dzięki czemu można idealnie dopasować kolorystykę makijażu permanentnego ust, oczu i brwi do kolorystyki cery każdej klientki. Uzyskane efekty są niezwykle trwałe i utrzymują się na skórze przez długi czas, bez nadmiernego wybarwień, czy zmiany odcieni. Doskonałe uzupełnienie stanowi specjalistyczna linia 6 barwników, które są przeznaczone do pokrycia blizn, zmian oraz przebarwień skórnych, a także poprawienia nieudanego makijażu, wykonanego wcześniej.

Wszystkie barwniki tej firmy spełniają normy Unii Europejskiej i są atestowane, co zapewnia bezpieczeństwo ich użycia.

Barwniki do makijażu permanentnego amerykańskiej firmy Custom Cosmetic Colour z 20-letnim doświadczeniem to z pewnością dobry wybór. Oparte zostały na składnikach naturalnych, podane licznym testom i badaniom, nie wykazują efektów ubocznym i spełniają wszelkie normy Unii Europejskiej. Charakteryzują się intensywnością koloru i szeroką paletą barw – 34 kolory do wyboru, które można zastosować do ust, brwi oraz powiek. Co więcej, poszczególne odcienie można ze sobą mieszać w obrębie jednej bazy kolorystycznej. Warto również podkreślić, że pomimo stosowania produktów naturalnego pochodzenia, barwniki są niezwykle trwałe, a kolor nie ulega zmianom przez wiele lat.