Nie wszyscy o tym wiedzą, ale sprężarki są powszechnie wykorzystywane w szpitalach i gabinetach medycznych. Mają one szereg zastosowań, które sprawiają, że są one właściwie niezastąpione. Warto więc wiedzieć, dlaczego są takie ważne. Gdzie stosuje się je w szpitalach?

Zastosowania w medycynie

Sprężarki są wykorzystywane do celów medycznych. Ich zadaniem jest dostarczanie powietrza do respiratorów lub aparatów anestezjologicznych. W takim kontekście są one niezastąpione i mają bezpośredni wpływ na ratowanie ludzkiego życia. Powietrze trafiające do pacjentów musi być dobrze oczyszczone i spełniać wymagające normy. Powinno ono być przynajmniej dwukrotnie filtrowane. Z powietrza usuwa się: oleje, pyły, tlenek węgla oraz zawilgocenia. Chodzi o to, by było ono w pełni bezpieczne dla pacjenta. O jakość podawanego powietrza trzeba bardzo dbać i zawsze ją kontrolować. To ważne, bo tylko w ten sposób można zmniejszyć ryzyko zatrucia osoby chorej i w efekcie pogorszenia jego zdrowia.

Zastosowania do narzędzi

Sprężarki są też podłączane do niektórych narzędzi oraz aparatury chirurgicznej. Możemy je znaleźć nawet w gabinetach dentystycznych, w których są wykorzystywane do oczyszczania leczonych miejsc. Sprężarki te muszą działać skutecznie i bezawaryjnie, by nie paraliżować pracy lekarzy. Powinny też być dość ciche. Oczywiście, nie ma możliwości, by kompresory pracowały bezgłośnie. Te stosowane w medycynie powinny jednak być dużo cichsze niż te używane w przemyśle. Ważne jest też, by sprężarki używane w szpitalach były też łatwe w obsłudze. Dzięki temu mogą je obsługiwać osoby bez wykształcenia technicznego. Dobre sprężarki powinny jak najmniej angażować swoich użytkowników. Ich obsługa powinna być prosta i zrozumiała, a sama sprężarka musi być bezawaryjna.

Czy kompresor a sprężarka to to samo?

Często mówi się potocznie o tym, że w szpitalach korzysta się z kompresorów. Nie jest to do końca prawda, bo nie każda sprężarka jest kompresorem. Mówiąc prościej, sprężarka to dużo szersze pojęcie niż kompresor. Relacja pomiędzy tymi dwoma pojęciami jest porównywalna do układu – przybory do pisania – długopis. Sprężarki tłokowe są często wykorzystywane w przemyśle. Są to urządzenia o dużej wydajności i dużych możliwościach. Kompresory możemy podzielić na olejowe i bezolejowe. Często są mniejsze od sprężarek tłokowych, ale mają duże objętościowo zbiorniki. Dzięki temu mogą one być dobrą propozycją dla przemysłu motoryzacyjnego, w którym napędzają automaty lakiernicze, automaty do pompowania kół itd.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Pneumatik S.A.