Kuchnia jest sercem domu, ale także miejscem, gdzie higiena i czystość ma niebagatelne znaczenie. Regularna dezynfekcja powierzchni kuchennych oraz elementów jej wyposażenia jest bardzo ważna gdyż zapewnia bezpieczeństwo dla zdrowia domowników. Podpowiadamy jak często powinniśmy dezynfekować różne powierzchnie oraz elementy wyposażenia kuchni.

Po co dezynfekować kuchnię?

Regularna dezynfekcja powierzchni kuchennych zapobiega rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów, które mogą prowadzić do zatrucia pokarmowego. Jest to szczególnie ważne w miejscach, gdzie przygotowuje się oraz przechowuje żywność. Czysta kuchnia jest też mniej atrakcyjna dla szkodników, takich jak myszy czy karaluchy. W kuchni, gdzie często panuje wilgoć, łatwo mogą rozwijać się pleśnie i grzyby. Dezynfekcja pomaga w zapobieganiu ich wzrostowi. Dodatkowo  dezynfekcja pomaga utrzymać dobry stan sprzętu kuchennego i powierzchni roboczych, przedłużając ich żywotność i funkcjonalność.

Dezynfekcja blatów.

Blaty i powierzchnie robocze należy dezynfekować po każdym użyciu. Szczególnie po przygotowaniu surowego mięsa i ryb. Surowe produkty mogą zawierać szkodliwe bakterie, takie jak Salmonella czy E. coli. Nawet jeśli blat nie był używany do przygotowywania posiłków, zaleca się codzienne czyszczenie i dezynfekcj. Należy usunąć kurz, okruchy i ewentualne zanieczyszczenia.

Przeczytaj też artykuł: w jaki sposób czyścić i dezynfekować blat kuchenny.

Dezynfekcja zlewozmywaka.

Dezynfekcja zlewozmywaka w kuchni jest także ważna, ponieważ jest to miejsce, gdzie gromadzą się resztki jedzenia, wilgoć. W takich warunkach łatwo mogą rozwijać się bakterie. Zaleca się przepłukiwanie i czyszczenie zlewozmywaka po każdym użyciu, szczególnie po myciu naczyń lub przygotowywaniu żywności.  Ważne jest także przeprowadzenie dezynfekcji zlewozmywaka kuchennego po myciu surowego mięsa. Warto także przeprowadzić codzienną dezynfekcja zlewozmywaka wieczorem, w momencie gdy zakończyliśmy już wszelkie prace związane z przygotowaniem jedzenia w kuchni.

Dezynfekcja  sprzętu agd.

Należy też pamiętać o dezynfekcji sprzętu AGD, takiego jak lodówka, kuchenka czy zmywarka. Gruntowne czyszczenie takiego sprzętu należy przeprowadzać systematycznie. W przypadku lodówki dokładne czyszczenie powinniśmy przeprowadzić przynajmniej co kilka miesięcy. Zmywarkę, kuchenkę i piekarnik powinniśmy czyścić chociaż raz w miesiącu. Kuchenkę mikrofalową przynajmniej raz w tygodniu, a blender mikser i robot kuchenny po każdym użyciu.

Dezynfekcja desek do krojenia i noży.

Deski do krojenia oraz noże umyjmy ciepłą wodą z płynem do naczyń po każdym użyciu. Tę czynność należy wykonać zwłaszcza po krojeniu surowego mięsa, ryb lub owoców morza. Po umyciu noże i deski dokładnie osuszmy i odłużmy na swoje miejsce.

W jaki sposób zdezynfekować kuchnię.

W pierwszej kolejności oczyśćmy powierzchnie z widocznych zanieczyszczeń, resztek jedzenia czy tłuszczu, używając ciepłej wody i detergentu. Do finalnego czyszczenia używajmy środków dezynfekujących bezpiecznych dla kontaktu z żywnością na powierzchniach, z którymi żywność ma bezpośredni kontakt. Do dezynfekcji kuchni możemy także użyć naturalnych metod, takich jak roztwór octu i wody.

Przeczytaj też artykuł: Co można czyścić octem i jak to robić.

Podsumowanie.

Skuteczna dezynfekcja kuchni jest bardzo ważna w utrzymania higieny i bezpieczeństwa. Regularne i staranne czyszczenie oraz dezynfekcja powierzchni kuchennych, sprzętu AGD, narzędzi kuchennych, w tym desek do krojenia i noży, pomaga zapobiegać rozprzestrzenianiu się bakterii i wirusów. Utrzymując kuchnię w czystości i dezynfekując ją regularnie zapewniamy zdrowe i bezpieczne miejsce do przygotowywania posiłków.

Współpraca redakcyjna: https://fabrykaporad.pl/