Wsporniki tarasowe regulowane są często wykorzystywanym rozwiązaniem przy budowie tarasów prywatnych, a także do użyteczności publicznej – np. w ogródkach restauracyjnych. Ich zastosowanie ma wiele zalet, można ograniczyć koszty czy nakład pracy za sprawą braku konieczności używania klejów i zapraw. Oto kilka zasad, o których warto pamiętać, jeśli zastanawiasz się, jak wykorzystać wsporniki regulowane w swoim tarasie.
Przygotuj podłoże pod taras
Często korzysta się ze wsporników regulowanych (https://julomax.pl/wsporniki-regulowane-do-budowy-tarasow-podniesionych) ze względu na możliwość ich zastosowania na trudnym podłożu. Wyobrażenie, że nadają się one na wymagające nawierzchnie, może jednak być zgubne i prowadzić do błędów. Owszem, wsporniki umożliwią Ci stworzenie tarasu np. na trawniku, lecz nie zwalnia to z obowiązku odpowiedniego przygotowania podłoża. Lepiej oczyszczone i bardziej stabilne oznacza też stabilniejszy i solidniejszy taras. Konieczne jest zatem usunięcie zanieczyszczeń oraz wyrównanie większych nierówności czy w miarę możliwości utwardzenie podłoża. Nie musisz przygotowywać wylewki, lecz im stabilniejsza będzie nawierzchnia, tym lepiej dla żywotności Twojego tarasu.
Jak rozmieścić wsporniki?
Wsporniki będą stabilnym podparciem dla legarów pod warunkiem, że odpowiednio je rozmieścisz. Dobrą praktyką jest zastosowanie co najmniej 3 punktów podparcia pod każdy z legarów w odległości nie większej niż 40 cm. Może to jednak zależeć od materiałów, jakie wykorzystujesz na budowie, w związku z czym koniecznie zapoznaj się z zaleceniami producenta. Więcej praktycznych porad na temat przydomowych tarasów znajdziesz pod tym adresem: https://julomax.pl/pl/n/list.
Regulacja
Zdecydowanie najważniejszą zaletą wsporników regulowanych jest możliwość ich wypoziomowania. To właśnie ta cecha decyduje o tym, że taras może powstać nawet na nierównej nawierzchni. Sam zakup takiego wyposażenia to jednak dopiero połowa sukcesu, ponieważ przed Tobą zadanie właściwego wyregulowania wsporników. Czynność ta nie powinna Ci jednak sprawić większych trudności. Warto wyposażyć się w akcesoria do precyzyjnego wymierzenia potrzebnej wysokości. Każdy ze wsporników wyregulujesz dzięki mechanizmowi znajdującemu się w nakrętce. Dodatkowo głowica samopoziomująca sama koryguje nachylenie podłoża nawet do 7%. Do prac tych nie potrzeba specjalistycznej wiedzy ani też narzędzi. Dla zabezpieczenia i ustabilizowania wspornika warto ponadto zastosować specjalne gumowe podkładki. Zapobiegną one przemieszczaniu się poszczególnych elementów, a także będą jeszcze jedną warstwą izolującą.