Naprotechnologia, czyli Natural Procreative Technology to opracowana przez Thomasa W. Hilgersa na początku lat 90, metoda leczenie niepłodności. Została ona oparta na naturalnych metodach umożliwiających diagnostykę źródła problemów niepłodności. By móc następnie je wyeliminować. Na czym więc polega naprotechnologia? Kiedy warto z niej skorzystać? I czy może zastąpić in vitro? Odpowiemy w tym artykule.

Na czym polega naprotechnologia?

Naprotechnologia to pierwszy etap diagnostyki, który ma na celu wykrycie problemów niepłodności, a następnie ich leczenie z wykorzystaniem różnych terapii. Metoda ta dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn i jest dostosowywana indywidualnie do każdej pary, zależnie od problemów. Obejmuje analizę naturalnych procesów zachodzących w organizmie kobiety i mężczyzny, jak i różnego typu badania medyczne.

Zastosowanie naprotechnologii w leczeniu niepłodności opiera się na wykorzystaniu drobnych zabiegów chirurgicznych, środków hormonalnych, oraz różnych terapii. Może być stosowana z powodzeniem przy diagnozowaniu różnych problemów, które stanowią przyczynę niepłodności, między innymi:

  • zaburzenia owulacji;
  • endometrioza;
  • torbiele na jajnikach;
  • zaburzenia hormonalne.

Naprotechnologia jest długotrwałą metodą, trwającą aż 24 miesiące. Jeśli więc ma przynieść oczekiwane efekty, należy skorzystać z wiedzy doświadczonych w tej dziedzinie lekarzy działających między innymi w ośrodku https://www.dcg.wroclaw.pl/ginekologia-wroclaw.html.

Naprotechnologia u kobiet – na czym polega?

Naprotechnologia u kobiet na początku opiera się na dokładnej obserwacji i analizie cyklu płodności wykorzystując metodę Creightona. Model Creightona oparty jest na wnikliwej analizie kobiecego śluzu szyjkowego, wydzieliny pochwowej, oraz intensywności krwawień miesiączkowych, występowaniu brudzeń i plamień okołomiesiączkowych oraz śródcyklicznych. Umożliwia to opracowanie danych dotyczących:

  • dokładnego momentu owulacji,
  • czasu trwania fazy przedowulacyjnej i poowulacyjnej,
  • ustalenie momentu owulacji w kolejnych cyklach.

Dzięki temu lekarz może stwierdzić czy cykl owulacyjny przebiega prawidłowo. Dodatkowo wykonywane są również badania endokrynologiczne, ginekologiczne, immunologiczne oraz genetyczne i metaboliczne. Umożliwia to właściwe zdiagnozowanie problemów i dobranie właściwego leczenia. Warto również podkreślić, ze naprotechnologia to również skuteczny sposób na zdiagnozowanie różnych zaburzeń wiążących się z układem rozrodczym u kobiet.

Naprotechnologia u mężczyzn – na czym polega diagnostyka?

Problem z niepłodnością ma również wielu mężczyzn, dlatego tak istotne jest, by diagnozie poddany został również i partner. Za mała ilość plemników, nieodpowiednia ruchliwość, czy zaburzona budowa to częsta przyczyna niepłodności.

By dokonać dokładnej analizy nasienia, pobierana jest w naturalny sposób próbka spermy do badania pod kątem:

  • ilość plemników – ich prawidłowa liczba w 1 ml to około 20 milionów;
  • ruchliwość – oceniana w skali od 1 do 4;
  • wielkość plemników oraz ich sklejanie się ze sobą.

Zależnie od zdiagnozowanych problemów u mężczyzn dobierana jest odpowiednia metoda leczenia.

Czy naprotechnologia może zastąpić In Vitro?

Warto zauważyć, że naprotechnologia nie zastąpi metody in vitro. Jest jednak niezwykle skuteczna, aż w 97% w diagnozowaniu przyczyn niepłodności. Jednak w przypadku aż 50% niepłodności może być ona nieskuteczną metodą leczenia. Dotyczy to osób borykających się z takimi zaburzeniami jak:

  • problemy o podłożu genetycznym;
  • defekty anatomiczne u kobiety i mężczyzny;
  • uszkodzenie narządów rozrodczych;
  • nieodwracalne zmiany po endometriozie;
  • zaawansowana niepłodność męska.

W takiej sytuacji parze starającej się o potomstwo pozostaje wykorzystanie metody zapłodnienia pozaustrojowego lub adopcja dziecka.